Pražský filharmonický sbor na Pražském jaru

10.05.2018 13:55|příspěvkové organizace

PFS se na letošním 73. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro představí na dvou koncertech ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

 

V pondělí 14. května 2018 od 20.00 hodin vystoupí v kantátě Arnolda Schönberga (1874–1951) Ten, kdo přežil Varšavu a v Symfonii č. 3 „Kaddish“ Leonarda Bernsteina (1918–1990).  Hraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera. Na druhém koncertě v neděli 27. května 2018 od 20.00 hodin se PFS společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu předvede v kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka (1841-1904). Koncert řídí rakouský dirigent Christian Arming.

Mimořádně významný koncert, který se uskuteční v pondělí 14. května, je věnovaný 70. výročí založení Státu Izrael a 100. výročí narození amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina (1918–1990), jehož začátek mezinárodní kariéry je spjat s Pražským jarem a pod jehož taktovkou PFS zpíval při Bernsteinově návratu na Pražské jaro v roce 1990 v Beethovenově Symfonii č. 9. 

Letos bude PFS účinkovat v kantátě Arnolda Schönberga (1874–1951) Ten, kdo přežil Varšavu o výpovědi jedné z obětí holocaustu a v Bernsteinově Symfonii č. 3, které dal skladatel podtitul Kadiš (Kaddish), jméno židovské modlitby za zemřelé, a věnoval ji celému lidstvu. Vlastní modlitba v hebrejštině a aramejštině je určena sboru a sólovému sopránu; anglický text, který napsal sám Bernstein a který přednáší recitátor, zobrazuje zápas člověka o víru v Boha. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tímto koncertem připomíná svého zakladatele, dirigenta Rudolfa Pekárka (1900–1974). S PFS program nastudoval sbormistr Jaroslav Brych.

Kantátu Antonína Dvořáka (1841–1904) Svatební košile, kterou s PFS nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek, má sbor dlouhodobě ve svém repertoáru. Dvořák se v kantátě, komponované pro slavný festival v Birminghamu 1885, inspiroval svým oblíbeným básníkem, Karlem Jaromírem Erbenem a jeho sbírkou Kytice, a vytvořil sugestivní hudební obraz hrůzostrašné noční cesty dívky a jejího mrtvého milého. PFS se podílel na několika nahrávkách této kantáty pro labely Supraphon a Orfeo: s Českou filharmonií pod taktovkou Jaroslava Krombholce, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Františkem Vajnarem, s Hamburskou filharmonií a Gerdem Albrechtem a také se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Jiřím Bělohlávkem.

Pražský filharmonický sbor (PFS) patří mezi nejvýznamnější evropské profesionální sbory a jeho historie sahá do roku 1935. Současným hlavním sbormistrem PFS je Lukáš Vasilek. Téměř sedmdesátičlenné těleso disponuje širokým repertoárem, který obsahuje především a cappellovou, kantátovou a oratorní tvorbu. Mezi spolupracující tělesa PFS patří přední světové orchestry jako Berlínská filharmonie, Izraelská filharmonie nebo tradičně Česká filharmonie. Sbor vystoupil pod taktovkou dirigentů jako Zubin Mehta, Gianandrea Noseda, Daniel Barenboim či sir Simon Rattle a pravidelně se účastní prestižních domácích i zahraničních hudebních festivalů. PFS, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR, se věnuje také edukativní činnosti: pořádá Akademii sborového zpěvu, pěvecké workshopy a koncerty pro žáky základních škol.

(Více informací na www.filharmonickysbor.cz)
 

Podrobné info o účinkování PFS na Pražském jaru
 

Kontakt:
Bc. Aleš Bobek

PR a marketing PFS
T: +420 774 947 774
E: bobek@choir.cz                                                                                            
W: filharmonickysbor.czfacebook.com/filharmonickysbor

Foto: Petra Hajská

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.