Nastavení cookies

Parovůz Josefa Božka po 200 letech opět v pohybu

11.09.2015 15:02|ministerstvo

Národní technické muzeum připomíná dvousetleté výročí ukázkové jízdy parovozu Josefa Božka třídenním programem pro návštěvníky muzea, při kterém bude předvedena replika Božkova parovozu opět v pohybu.

Program z cyklu v Národním technickém muzeu technika ožívá 11. až 13. září 2015

24. září roku 1815 předvedl v Královské oboře, dnešní Stromovce, pražské veřejnosti význačný český vynálezce a mechanik pražské polytechniky Josef Božek první parou poháněný vůz na našem území. V letošním roce uplynulo 200 let od tohoto prvního využití parního stroje jako zdroje hnací síly pro vozidlo u nás a Národní technické muzeum v souvislosti s tímto výročím připravilo výstavu Parní stroje v českých zemích, která mapuje vývoj parních motorů od prvních tzv. „ohňových“ atmosférických strojů z počátků 18. století přes revoluční počin glasgowského mechanika Jamese Watta až po nejmodernější parní motory současnosti - parní turbíny a dokumentuje význam parních strojů pro revoluční změny v dopravě, průmyslu i zemědělství.

Ve výstavě zaujímá významné místo prezentace osobnosti a díla Josefa Božka. Je zde připomenut jeho velký odborný rozsah i novátorský potenciál a také jeho rodina, která je na výstavě zobrazena na podobiznách od malíře Antonína Machka. Replika Božkova parovozu, která je na výstavě také představena, bude v pátek, sobotu a neděli, 11., 12. a 13. září 2015 jezdit v areálu muzea jako připomínka slavného předvedení parovozu veřejnosti před 200 lety. Ačkoliv Božkovy pokusy o využití parního pohonu v dopravě v roce 1817 skončily nešťastně, úspěšnou konstrukcí prvního parního vozidla se Božek řadí mezi nejdůležitější průkopníky parostrojní techniky v českých zemích i v Evropě.

Národní technické muzeum připravilo ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze – Fakultou strojní v souvislosti s tímto významným výročím pestrý program. V areálu muzea bude v pohybu replika parovozu Josefa Božka, která byla koncem 20. století postavena podle modelu vzniklého podle výkresů Božkova syna a pro výstavu NTM Parní stroje v českých zemích ji zprovoznilo Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. Odvážní návštěvníci se budou moci na parovozu svézt. Princip fungování parních strojů i jejich historii malým i velkým návštěvníkům předvedou a vysvětlí edukační pracovníci muzea ve venkovním areálu na modelech a kurátoři ve výstavě Parní stroje v českých zemích při komentovaných prohlídkách.

Na stánku ČVUT se návštěvníci zajímavou formou seznámí s činností Ústavu automobilů a spalovacích motorů a kolejových vozidel a Centrem vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní, odborní pracovníci fakulty přednesou několik příspěvků včetně prezentace Stopy Josefa Božka na ČVUT, tedy jeho práce jako stavovského mechanika na Polytechnickém ústavu, ze kterého dnešní ČVUT vzešlo. K vidění bude také úspěšný vůz Formula Student, který navrhují a staví vlastními silami studenti Fakulty strojní. V kinosále muzea proběhne projekce filmu Posel úsvitu režiséra Václava Kršky z roku 1950. Milovníci automobilové historie mají mimořádnou možnost nahlédnout pod kapoty vozů vystavených v dopravní hale muzea: Aero 10 HP, Aero 50 HP, Bugatti 13, Bugatti 51, Laurin & Klement voiturette B, Laurin & Klement RK/M, RAF 18/22 HP, Renault AX, Tatra 80, Wikov 7/28 SS a sejmuta bude také kapotáž motoru letounu Supermarine Spitfire. Pro zvídavé návštěvníky je připravena soutěž.


Replika parovozu v provozu

Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Email: adam.dusek@ntm.cz
Mob: +420 774 426 828
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 78, Praha 7

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Program pro návštěvníky