Nastavení cookies

Ostravská revue Protimluv v Moravské zemské knihovně

19.04.2017 12:10|příspěvkové organizace

25. 4. v 17 hodin se v MZK uskuteční literárně a zvukově-performanční večer spojený se značkou ostravské revue Protimluv, na kterém vystoupí básníci Martin Skýpala a Básník Ticho, a také zvukově-performanční ostravsko-brněnská kapela Krraakkk.

 

Martin Skýpala (*1976) básník, původem z Valašského Meziříčí. Své básně publikoval v řadě periodik (Protimluv, Tvar, Host, Čmelák a svět). Nakladatelství Protimluv mu vydalo tři básnické sbírky: Ruční práce (2008) a Příběhy písmen (2010) a Noc je na prodej (2016). Tato kniha vychází v grafické úpravě výtvarníka Jana Měřičky a její téma emblematicky a zároveň skrytě ztělesňuje fotografie stínu člověka po výbuchu atomové bomby. Působivost Skýpalovy sbírky může čtenář ocenit skrze její „zvnitřnění temných krajin“ lidské duše.

Básník Ticho (* 1973), bítník, squater, prokletý básník se ve své druhé básnické knize Play off (Protimluv 2015) představuje opět jako jeden „z nejoriginálnějších příkladů dnešní  ´nemainstreamové´, tj. mimo etablované kulturní instituce vznikající literatury“ (Martin Machovec). Sbírku ozvláštňuje složitá struktura textů, hra jazyka a významů, intuitivní, výbušná obraznost, všudypřítomné je autorovo zásadní téma squatterství, které uvedl jako jeden z prvních do české literatury. Autor (vl. jménem František Frances) vystřídal mnohá zaměstnání, pracoval na železnici, jako zahradník, knihař, redaktor aj. Píše verše i prózu, také maluje a kreslí. Je autorem knih Básník Ticho (básně, 2003), Artcore (prózy, 2003), Růže pro Miladu (básnický román, Squatt 2004, Concordia 2008), Obchodník s Nocí, narcis a netopýr (básnický román, 2009).
 

KRRAAKKK

Jennifer de Felice (kontrabas, computer, hlas) Jiří Macháček (housle, zvuky) Beáta Spáčilová (video) Večerem provede Jiří Macháček, šéfredaktor revue Protimluv.

Ostravsko-brněnské uskupení improvizující mj. na terénní nahrávky (hlasy, vítr aj.). Instrumentální a zvukovou složku doplňuje hlas původem newyorské, dnes brněnské umělkyně Jennifer Helia de Felice, asistentky v ateliéru performance na Fakultě umění v Brně. KRRAAKKK vystoupil na koncertech u nás doma, ale i v zahraničí.

 

CO: Ostravská revue Protimluv v Moravské zemské knihovně
KDY: 25. dubna 2017 v 17 hod.
KDE: Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a, Konferenční sál (přízemí)

 

Kontakt:
Mgr. Pavel Albert
T:
 541 646 119
E: Pavel.Albert@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.