Oslavy republiky v Národním divadle

16.10.2018 14:55|příspěvkové organizace

K oslavám výročí republiky přispěje Národní divadlo slavnostním provedením opery Libuše v přímém přenosu České televize (27. 10.) a interaktivním videomappingem na historickou budovu ND (28. 10.). pro diváky je připravena mobilní aplikace o interiérové výzdobě. vyhlášeny budou výsledky literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU.

 

Bájná panovnice Libuše věštící Čechům slávu skrze televizní obrazovky

Oslavy stého výročí založení Československé republiky jsou pro Národní divadlo vhodnou příležitostí k uvedení mimořádné reprízy nové inscenace Libuše, která obvykle zdobí slavnostní události. V sobotu 27. října divákům u televizních obrazovek zprostředkuje setkání s Libuší v přímém přenosu Česká televize.

Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany uvedlo v premiérách 14. a 16. září 2018 Národní divadlo v režii ředitele Jana buriana a v hudebním nastudování Jaroslava kyzlinka.

Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti. Opera pojednávající o legendární ženě, která věštila Čechům, byla v tehdejší době zamýšlena ke korunovaci císaře Františka Josefa I. na českého krále či na počest otevření důstojného kamenného divadla českého národa. Jelikož nakonec ke korunovaci nedošlo, byla použita u příležitosti slavnostního otevření Národního divadla v Praze. Libuše zde byla poprvé uvedena 11. června 1881, o dva roky později pak při jeho znovuotevření po ničivém požáru.

Od roku 1883 je Národní divadlo jediným divadlem, které má tuto slavnostní operu na stálém repertoáru.

Diváci České televize mohou přímý přenos sledovat v sobotu 27. 10. 2018 od 20:00 na programu ČT art nebo na velkoformátovém plátně na Náměstí václava Havla. Národní divadlo se tak připojuje k celosvětovému trendu „streamování“.

Živý přenos opery Národního divadla se vůbec poprvé uskuteční i v rámci projektu operavision – kulturní platformy, která spojuje operní světy. První speciální streaming ND prostřednictvím této platformy probíhal již od března do června. Na počest skladatele Bohuslava Martinů představila Opera ND inscenaci Juliette (Snář).

V předvečer státního svátku se v hlavních rolích představí hostující sólistka Iveta Jiříková, která se vrátila na jeviště Národního divadla po delším čase a svatopluk sem, laureát řady prestižních cen v oboru opera, jehož repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru.

V Libuši spatřuji silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti. Když pomineme žabomyší spory a budeme si vědomí kontinuity, budeme se umět poučit z vlastních dějin a budeme sdílet společné hodnoty se vší upřímností, budeme mít šanci žít v harmonickém světě přátelství. Je třeba hledat v legendách hlubší smysl. O to se společně s Bedřichem Smetanou pokoušíme,“ říká režisér a ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan burian.

Interaktivní videomapping na historickou budovu Národního divadla - 28.10.2018
Interaktivní procházka českou historií v budově Národního divadla
Slavnostní vyhlášení výsledků literárně-výtvarné soutěže OD KAMENE KE ZLATU, OD DIVADLA KE STÁTU
 

Kontakt:
Tomáš staněk
tiskový mluvčí ND
T: +420 605 207 249
E: t.stanek@narodni-divadlo.cz

Eva Sochorová
PR Opera ND
T: +420 777 488 943
E: e.sochorova@narodni-divadlo.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.