Ontologický důkaz Eugen Brikcius opět v Moravské zemské knihovně

21.11.2018 13:45|příspěvkové organizace

Spisovatel, esejista, filozof a výtvarník Eugen Brikcius představí brněnskému publiku svoji novou knihu Ontologický důkaz. Autorské čtení a beseda proběhne 28. listopadu v 17 hodin v Moravské zemské knihovně v Brně.

 

Ta také vydala tuto publikaci, která byla desítky let obestřena tajemstvím a přesto, že nebyla veřejnosti dostupná, získala charakter kultovní knihy. Večer bude moderovat literární kritik Radim Kopáč, jenž je současně editorem publikace.  

Ontologický důkaz obhájil Eugen Brikcius v roce 1982 jako dizertační práci na londýnské University College. Brikcius se v ní vydal po stopách logiky, kterou před ním prošlápli například Anselm z Cantebury či Tomáš Akvinský a která se táže jazykem filozofie po podmíněnosti boží existence. A přestože práce předchází Brikciusovu uměleckou tvorbu, jíž se vřadil mezi přední české dadaisty až na samotný vrchol, ukazuje se už zde vážnost jeho myšlenkové hravosti a poctivost jeho formulační práce. Tedy přesně ony rysy poetiky, které Brikciuse dovedly až k převzetí Ceny Jaroslava Seiferta v roce 2015. Po mnohaletém naléhání se autor nyní vrátil ke svému spisu, převedl jej do češtiny a prostřednictvím Moravské zemské knihovny zpřístupnil čtenářům, ale kupodivu i sám sobě: "Když jsem text po pětatřiceti letech překládal do češtiny, musel jsem se držet, abych nepředbíhal, jak to bylo napínavé čtení. Byl jsem absolutně napjat. Věděl jsem samozřejmě, oč se v práci jedná, ale takový vývoj jsem nepředpokládal: Jakmile vstoupil do textu Norman Malcolm a já začal jeho postuláty vyvracet, všiml jsem si, že vyvracím i ty své. Kdybych si toho všiml tehdy, před pětatřiceti lety, šel bych se asi oběsit na půdu, dnes jsem ale reagoval hlasitým smíchem, byl jsem grandiózně pobaven," říká autor v rozhovoru, který je součástí knihy. Ačkoliv je publikace kritikou nazývána ne neprávem eugeniální vylomeninou, je současně mimořádně vítanou připomínkou imaginativní síly jazyka a podmínky zodpovědnosti při jeho používání.

CO: Ontologický důkaz. Autorské čtení a beseda se spisovatelem, esejistou, filozofem a výtvarníkem Eugenem Brikciusem
KDY: 28. listopad 2018, 17 hod.
KDE: Malý sál (6. patro), Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a

 

Kontakt:
prof. Tomáš Kubíček
ředitel MZK
E: Tomas.Kubicek@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.