Olmo, Barbaři a Svědkové Putinovi míří na festival do Toronta

15.08.2018 09:50|příspěvkové organizace

Zimní road movie Všechno bude režiséra Olma Omerzua, vítězný film karlovarského festivalu "Je mi jedno, že se do historie zapíšeme jako barbaři", který natočil Radu Jude a dokument Vitaly Manského Svědkové Putinovi budou uvedeny na Mezinárodním filmovém festivalu v kanadském Torontu. 

 

Tyto filmy podpořil český Státní fond kinematografie. V sekci zvláštní uvedení bude promítáno kanadské drama The Death and Life of John F. Donovan, které se natáčelo i v Praze a bylo podpořené filmovými pobídkami.

"Na festivalu máme tři vítězné nebo oceněné filmy z domácího festivalu v Karlových Varech. Jsem zvědavá, zda dokáží oslovit odbornou veřejnost a diváky i na americkém kontinentě,“ řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Je mi jedno, že se do historie zapíšeme jako barbaři.

Koprodukční snímek režiséra Radu Judeho, který letos získal Křišťálový glóbus na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, bude uveden v sekci Současný světový film. Rumunský režisér dokázal uspět již v roce 2015 na Berlinale, když získal cenu Stříbrného medvěda za režii s filmem Aferim!, který rovněž podpořil Státní fond kinematografie. V Torontu se představí i film Všechno bude nejlepšího režiséra z letošního ročníku karlovarského festivalu Olma Omerzua. Svědci Putinovi Vitaly Manského se budou snažit zaujmout mezi dokumentárními filmy. Čtvrtý projekt s českou účastí je celovečerní drama kanadského režiséra Xaviera Dolana, které se v březnu 2017 natáčelo také v České republice a ve kterém hrají hvězdy jako Kit Harrington, Natalia Portman nebo Susan Sarandon.

The Life and Death of Jonn F. Donovan.

Letošní 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Torontu se bude konat od 6. do 16. září. Český filmový průmysl zde bude zastoupen i na souběžně probíhajícím filmovém trhu, a to díky Českému filmovému centru, oddělení Státního fondu kinematografie, které se torontského trhu účastní od roku 2016.

Toronto je po Berlinale a Cannes třetím nejdůležitějším trhem na světě. Jednak otevírá dveře do Ameriky a je také ideální příležitostí, kde se dá domluvit účast českých filmů na zimních a jarních festivalech,“ vysvětluje vedoucí Českého filmového centra Markéta Šantrochová. Prezentace bude probíhat v rámci společného evropského stánku, který funguje pod patronátem organizace Europan Film Promotion. Společná prezentace více evropských zemí je úspornou, přitom velmi efektivní formou propagace české kinematografie a průmyslu. Stánek slouží jako místo setkávání profesionálů z filmového průmyslu. Je otevřen pro obchodní jednání a zájemci zde dostanou podrobné informace o českých filmech. Poskytuje také zázemí a pomoc českým tvůrcům a producentům, kteří se festivalu a trhu účastní. 

Všechno bude.

Čtyři filmy na TIFF 2018
 

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
M: +420 777 501 624
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
W: www.fondkinematografie.cz/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.