Nastavení cookies

Ohlédnutí za rokem 2021 v Národním muzeu

31.12.2021 11:20|příspěvkové organizace

S posledními prosincovými dny Národní muzeum rekapituluje a vyhodnocuje, jaký byl právě končící rok 2021.

 

Ačkoliv stále do jeho chodu zasahovala pandemie, může se pochlubit hned několika velkými úspěchy ať jde o světovou výstavu Sluneční králové nebo o otevření zcela nových moderních expozic. Přestože bylo Národní muzeum v roce 2021 otevřeno návštěvníkům kvůli pandemii až od května, stihlo ho do konce roku, tedy za pouhých osm měsíců, navštívit více jak 400.000 návštěvníků, virtuální programy a výstavy Národního muzea pak zaregistrovaly 77.000 unikátních návštěv. Vzhledem k velmi omezenému zahraničnímu turistickému ruchu, zavítali do muzea především domácí návštěvníci. V době před epidemií tvořili zahraniční turisté okolo 50 % příchozích.  Výstavu Sluneční králové za dobu jejího otevření vidělo téměř 120.000 návštěvníků, ačkoliv většinu času v letošním roce měla z důvodu protiepidemických nařízení limitovanou kapacitu.

V druhé polovině roku 2021  byly v Historické a Nové budově Národního muzea postupně otevřeny hned tři velké a moderní stálé expozice. Dějiny 20. století provázející návštěvníka moderní českou historií a klíčovými okamžiky minulého století. Zázraky evoluce věnované krásám a tajemstvím živočišné říše včetně nově zrestaurované kostry Plejtváka Myšoka a expozice Okna do pravěku, která návštěvníka nechává nahlédnout do jednotlivých období pravěku na našem území. 

Zároveň byly otevřeny nové expoziční sály Luminiscence, Nerostné bohatství a Meteority, které doplnily již zpřístupněný sál Minerálů.

V pořadí již čtvrtá nová expozice s názvem Dějiny, jež představí historii na našem území od středověku až do 19. století,  je připravena na své slavnostní otevření, které je plánováno na leden 2022. 

Vedle stálých expozic v roce 2021 nabídlo Národní muzeum svým návštěvníkům i množství dočasných výstav. V Historické budově mohli zhlédnout nejúspěšnější fotografie soutěže Czech press photo, přenést se na olympiádu v Tokiu díky výstavě Olympijské Tokio, dopodrobna se seznámit s historií, objekty a osobnostmi Národního muzea prostřednictvím výstavy Muzeum od sklepa po půdu nebo obdivovat hudbu Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka na výstavě Slavní čeští skladatelé.

V Nové budově Národního muzea pokračovala výstava 1620. Cesta na Horu připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. V prosinci se pak otevřela atraktivní výstava s názvem Když hvězdy září, která připomíná slavné osobnosti českého divadla i filmu. 

Nechyběly však ani nové výstavy v ostatních objektech Národního muzea jako například ta s názvem Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák v Národním památníku na Vítkově, která připomíná nelehké osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg. V Muzeu Antonína Dvořáka se otevřela výstava, která poukazuje na věhlas této jedinečné osobnosti s názvem Antonín Dvořák a sláva a Muzeum Bedřicha Smetany zase ve své nové výstavě představuje zejména fenomén hudebních nosičů své doby ve výstavě nazvané Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů.

V Náprstkově muzeu návštěvníci mohou na výstavě Tváře války zjistit, jak probíhaly války v různých částech světa a různých obdobích.

Ve snaze přiblížit se i těm návštěvníkům, kteří nemohou do muzea přijít osobně a zároveň ani nemají možnost využít prohlídky v online prostředí, spustilo Národní muzeum unikátní projekt s názvem Do muzea? Třeba hned!, který umožňuje domovům pro seniory objednat si jednu z nabízených panelových výstav, které pak Národní muzeum zdarma do domova zapůjčí, doveze i nainstaluje.

„Pro Národní muzeum byl uplynulý rok velmi náročným. Přes všechny problémy a omezení, které s sebou přináší současná doba, jsme se snažili otevírat nové výstavy, a především pracovat na největším výstavním projektu Národního muzea v jeho historii, jeho stálých expozicích. Podařilo se nám veřejnosti zpřístupnit mnoho tisíc metrů nových expozic a výstav plných unikátních exponátů, které našim návštěvníkům přinášejí nové poznatky, vzdělání a doufám, že i radost. Snažili jsme se tak pomoci naší vlasti a jejím obyvatelům překonávat nelehké období a též investovat do naší budoucnosti. Chtěl bych moc poděkovat pracovníkům Národního muzea za výbornou práci, našim návštěvníkům za jejich přízeň a všem popřát hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2022,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V příštím roce plánuje muzeum otevřít v Nové budově Dětské muzeum pro své nejmenší návštěvníky a společně s ním mnoho nových vzdělávacích programů pro děti a školy. Výstavu o ženách na pražském Hradě a jejich době. V Historické budově pak výstavu s názvem ZeMě věnovanou globální změně klimatu, životnímu prostředí a ekologické problematice. Další ročník výstavy Czech press photo, výstavu „Nikdy se nevzdáme“ věnovanou 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, s tím souvisejícím událostem, a především velkému hrdinství mnoha českých lidí a řadu dalších výstav a kulturních akcí.

Tiskové zprávy k jednotlivým expozicím, výstavám a dalším akcím Národního muzea v roce 2021 najdete na: www.nm.cz/media/tiskove-zpravy

Národní muzeum je otevřeno každý den kromě 1. ledna 2022 od 10.00 do 18.00. Veškeré aktuální informace o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách www.nm.cz.

 

Kontakt:
MgA. Šárka Bukvajová

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů
T: +420 224 497 116           
M: +420 724 412 255
E: sarka.bukvajova@nm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.