Ohlédnutí za 89. Jiráskovým Hronovem

12.08.2019 16:32|příspěvkové organizace

Symbolickým zhasnutím Jiráskovy lucerny skončil v sobotu10.srpna osmdesátý devátý festival amatérského divadla s mezinárodní účastí Jiráskův Hronov, konaný pod záštitou ministra kultury a s finanční podporou MK. Hlavními pořadateli jsou město Hronov a příspěvková organizace MK NIPOS Praha.

 

V deseti dnech nejstaršího kontinuálně trvajícího festivalu na světě (patrně nikoliv pouze divadelního) bylo uvedeno 101 představení, v nichž se představilo 52 souborů. Vedle nejzajímavějších amatérských inscenací vybraných z celostátních druhových a žánrových přehlídek (např. z Loutkářské Chrudimi, Dětské scény, Mladé scény, přehlídky činoherního a hudebního divadla Divadelní piknik Volyně a dalších) se představilo několik inscenací profesionálních skupin. Některé z amatérského prostředí vzešly nebo divadelní praxí i způsobem uvažování o divadle mají k němu blízko. Např. o jednom z nich – Buran Teatru Brno –prohlásil jeho dramaturg Jan Šotkovský, že se považují za amatérské divadlo. Jsou zvány jako inspirace. Patrně tu největší přivezl slavný český mim Radim Vizváry. Z amatérských souborů na sebe upozornily nominovaná inscenace z Loutkářské Chrudimi Kdyby se ztratily, jejíž protagonistkou je dcera legendárního loutkáře Karla Šefrny Pavla Bútorová, Grönholmova metoda (divadelní studio „V“ Brno), Iluze pražských OLDstars, Zlatý drak divadla Radar z Prahy (výběr z činoherní Volyně) a legendární experimentující náchodský D.R.E.D a jejich Figura cum figuris (výběr ze Šrámkova Písku). Součástí festivalu jsou dílny a semináře. Dvanácti týdenních seminářů se zúčastnilo 174 seminaristů. Doplnil je každodenní tzv. Problémový diskusní klub, večerní hydeparky na vybraná témata a beseda s osobnostmi o amatérském divadle před Sametem a po něm.  Divadelní program doprovodily koncerty na otevřeném jevišti v parku nabízející pestrou paletu žánrů od Davida Krause, po Skautskou kapelu, jazz a rock. Každý den byl programem naplněn také divadelní stan od pohádek pro děti, po představení amatérských souborů. Dobře se zabydlel nový slogan ProstěHronov. Festival programově pracoval se sociálními sítěmi, pro něž bylo určeno i improvizované televizní studio. Bylo prodáno 12 tis. vstupenek a celkovou návštěvnost lze odhadnout na 25 tis. lidí.

Příští jubilejní 90. ročník se uskuteční ve dnech 31. 7. až 8. srpna 2020.

Kontakt:
Mgr. L.Lázňovská

E: laznovska@nipos-mk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.