Odboráři z Národní galerie s odvoláním Fajta souhlasí. Vytýkají mu‚ personální zemětřesení‘

03.05.2019 19:01|ministerstvo

Odbory Národní galerie souhlasí s odvoláním Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele. „Výbor odborové organizace považuje za nešťastné zpolitizování dění okolo Národní galerie v Praze,“ stojí v tiskové zprávě. Fajtovi vyčítají zejména výměnu zaměstnanců galerie, špatný přístup k pracovníkům a neadekvátní autorský honorář, který si měl generální ředitel vyplatit.

 

V našem prohlášení, které posuzujeme z hlediska personální a ekonomicko-provozní situace zaznívá to, že s odvoláním generálního ředitele Jiřího Fajta souhlasíme, protože za poslední čtyři roky došlo k masivním výměnám pracovníků na důležitých funkcích,“ řekl Radiožurnálu šéf odborů Národní galerie Pavel Piekar. 

Galerie kvůli tomuto personálnímu zemětřesení byla celé čtyři roky velice nefunkční. Zároveň jako odborová organizace nemáme detailní informace o výběrových řízeních, o uzavírání smluv. V tomto ohledu bychom byli rádi, pokud by nám kontrolní komise po kontrole předala nějaký zápis, jakým způsobem byla tato činnost v Národní galerii z pozice managementu a generálního ředitele prováděna,“ dodal.

Jiří Fajt tvrzení odborů odmítá. „Vyjádření odborářů nepovažuji za relevantní, ať již je jakékoliv… V galerijních odborech jsou totiž asi tři desítky lidí, tedy přibližně desetina celkového počtu zaměstnanců. Navíc jejich předseda, správce budov na Hradčanském náměstí, p. Piekar, se do čela odborů nechal zvolit, aby nemohl být postižen za své flagrantní kázeňské selhání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Galerijní odbory si v minulosti pletly svojí historicky určenou úlohu a vměšovaly se rády do obsazování ředitelů instituce. To jim v žádném případě nepřísluší a tak činí i nyní. Bohužel se však dnes k řízení galerie vyjadřuje celá řada lidí, kteří nemají zkušenosti ani ponětí o komplexitě řízení takovéto instituce,“ dodal.

Tiskové prohlášení (viz níže) obsahuje čtyři body, které Fajtovi odbory vyčítají. Kromě personální situace odbory tvrdí, že došlo k porušování zákonů. „Řada indicií ukazuje na závažná porušování zákonných norem ze stravy odvolaného generálního ředitele,“ píše se v prohlášení.

Problematická odměna
Dalším bodem je odměna, kterou si měl Fajt vyplatit. „Domníváme se, že na takový autorský honorář nárok neměl,“ řekl Piekar.

Jiřího Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) před Velikonocemi. Odvolání obou zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích.

V případě Fajta Staněk kritizoval zejména autorskou smlouvu, díky níž si Fajt ke svému platu ředitele přivydělal během 16 měsíců přibližně milion korun za přípravu výstav; podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.

Zdůvodnění?
Fajt uvedl, že své odvolání považuje za politický krok, důvody pokládá za zástupné.

Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK uvedli, že ministr odvolání dostatečně nezdůvodnil. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

Za Fajta se v den jeho odvolání postavili zástupci 12 institucí, postupně přibylo pod protestním dopisem ředitelů významných světových muzeí a galerií dalších 26 jmen včetně ředitele Centre Pompidou Bernarda Blistène. Mezi podepsanými jsou šéf Metropolitnímu muzea v New Yorku Max Hollein, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku Glenn D. Lowry, Tristram Hunt z londýnského Victoria and Albert Museum.

Za Fajta se postavili také zástupci Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). „Způsob odvolání těchto dvou představitelů významných kulturních institucí nepovažujeme za důvěryhodný. Práce pana Soukupa i pana Fajta dle dostupných materiálů vykazovala kontinuálně dobré výsledky, problémy ve vedení institucí nezaznamenali v posledních letech ani předešlí ministři kultury,“ uvedli představitelé filmové fakulty.

Jiří Fajt uvedl, že si podpory váží. „Nesmírně si však vážím obrovské podpory jak v České republice, tak v zahraničí. To je pro mě důkazem o tom, že NGP za mého vedení byla dobře nasměrovaná a dosahovala hmatatelných úspěchů,“ napsal v SMS zprávě.

Celé prohlášení odborů Národní galerie

 

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/kultura/narodni-galerie-jiri-fajt-stanek-odvolani-odbory_1905031255_och​

 

 

 

 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.