Oči Brna: Ivo Váňa Psota. Muž, který roztančil Brno

19.09.2018 12:04|příspěvkové organizace

V letošním roce si připomínáme 110 let od narození tanečníka, baletního mistra, choreografa a zakladatele taneční školy v Brně Iva Váni Psoty. Fascinující příběh tanečního génia sleduje prostřednictvím nádherných černobílých fotografií z Archivu Národního divadla Brno interaktivní výstava z cyklu Oči Brna. Je k vidění v Moravské zemské knihovně v Brně od 5. do 29.  září 2018, foyer MZK. Pro zájemce je připravena mj. doprovodná přednáška teatroložky, redaktorky, kulturní publicistky a dramaturgyně PhDr. Eugenie Dufkové (18. září 2018 v 16.00 hod., konferenční sál MZK).

 

V únoru 1926 nabídl Ivu Váňovi Psotovi stálé angažmá Jaroslav Hladík, baletní mistr Národního divadla v Brně. Už ve dvaceti letech se Ivu Váňovi Psotovi otevřela nečekaná příležitost, stal se baletním mistrem a uměleckým šéfem brněnského baletu. Ve všech baletech, které připravoval, sám také vystupoval jako tanečník. Po prvních, nepříliš suverénních pokusech, vzbudily pozornost kritiky jeho Slovanské tance (1928). V roce 1929 založil Psota v Brně svoji vlastní baletní školu. I přes finanční problémy divadla v období světové hospodářské krize se Psotovi dařilo. Avšak pouze do doby, kdy na místo ředitele divadla nastoupil Ota Zítek, který vedle dalších změn provedl především změny personální. Psota začal pracovat jako choreograf v operetě, což ho samozřejmě nemohlo příliš uspokojovat. Odjel tedy na konkurz do Monte Carla, v září 1932 nastoupil do angažmá baletního souboru Original Ballets Russes. Otevřela se mu tak cesta na světová pódia. Do Brna se vrátil obohacen o množství zkušeností tanečních, ale i životních. V srpnu 1936 se stal uměleckým šéfem baletu a prvním sólovým tanečníkem Zemského divadla v Brně. Válečné události však odvedly Psotu opět z brněnských divadelních prken, tentokrát do Spojených států amerických. Bylo to v roce 1941, kdy působil jako choreograf v New Yorku. Rok poté se vrátil opět k souboru Original Ballets Russes. Svoji zemi však velmi miloval, a tak se do Brna opět vrátil. Zde také v roce 1952 zemřel.

CO: Výstavaz cyklu Oči Brna: Ivo Váňa Psota. Muž, který roztančil Brno
KDY: 5.–29. září 2018
KDE: Foyer (přízemí), Moravská zemská knihovna v Brně, Kounicova 65a

Doprovodný program

 

Kontakt:
Romana Macháčková
T: 541 646 133
E: machackova@mzk.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.