Nejkrásnější zámky, hrady a zahrady v Sasku

18.10.2017 11:33|příspěvkové organizace

V Národním technickém muzeu je zpřístupněna putovní výstava, která prezentuje významná panská sídla v Sasku. Jejím záměrem je podpořit rozvoj saské a české kulturní spolupráce. Výstava vznikla ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Staatliche Schlösser, Burgen und Gärten Sachsen gGmbH.

 

Obecně prospěšná společnost Staatliche Schlösser, Burgen und Gärten Sachsen gGmbH spravuje devatenáct významných panských sídel z velikého množství hradů, zámků a zahrad, které se v Sasku nacházejí. Putovní projekt, který tyto objekty prezentuje, si měli u nás návštěvníci možnost prohlédnout již v Českých Budějovicích a na zámku Děčín. Nyní se přesunul do Národního technického muzea v Praze.

 „Česko-německá výstava vznikla v rámci projektu Šlechtické poklady – sběratelská vášeň v Sasku a Česku, který realizujeme ve spolupráci se zámkem v Děčíně. Hlavním cílem projektu, který podpořila Evropská unie, je rozvoj kulturní spolupráce Saska a Česka.“ říká Dr. Andrea Dietrich ze společnosti Schlösserland Sachsen. 

Na výstavě mohou návštěvníci najít inspiraci a informace k návštěvě nedalekých saských architektonických skvostů, ve kterých se odehrával bohatý kulturní život.  Mezi nejstarší stavby v Sasku patří hrady v Rochlitz, Colditz, Gnandstein, Mildenstein, Stolpen nebo Kriebstein, které byly sídly císařů i králů. První zámeckou stavbou v Německu byl zámek Albrechtsburg v Míšni, kde později vznikla první evropská porcelánová manufaktura. Na výstavě jsou představeny také zámky a zahrady bývalého kurfiřtského a královského rodu Wettinů Moritzburg, Pillnitz nebo Weesenstein. Prezentován je zde drážďanský Zwinger, který je jedním z nejvýznamnějších komplexů barokní architektury v Německu či barokní zahrada v Grosssedlitz. Z dalších zajímavých památek je to např. zámek Rammenau, venkovské rytířské sídlo v Horní Lužici, klášterní park  Altzella, který ve středověku patřil k nejvýznamnějším cisterciáckým klášterům v Sasku a zámek Moritzburg, nejkrásnější vodní zámek v Sasku, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Výstava potrvá od 18. 10. 2017 do 4. 2. 2018

 

Kontakt:
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
​Kostelní 42, 170 00, Praha 7
M: +420 774 426 828
E: adam.dusek@ntm.cz
 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
Tisková mluvčí
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.