Národní technické muzeum zahajuje letní sezónu 2018 v Centru stavitelského dědictví Plasy a v Železničním depozitáři v Chomutově

28.03.2018 17:43|příspěvkové organizace

V pátek 30. března 2018 Národní technické muzeum na letní sezónu opět otevírá Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově. 

 

Návštěvníci Národního technického muzea tak mají možnost podrobně a aktivně poznat stavební historii v expozicích v Plasích či obdivovat největší železniční sbírku u nás v depozitáři v Chomutově. ​

Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea zahajuje letos již třetí sezónu. V nově opraveném hospodářském areálu památkově hodnotného kláštera v Plasích je atraktivní formou představena stavební historie, jednak v expozici, která je rozdělena podle jednotlivých etap stavby budovy, a dále v hospodářském dvoře, kde je možné si vyzkoušet historické technologie a kde se nachází zázemí pro pořádání vědeckých a vzdělávacích akcí.

Letošní sezóna CSD Plasy začíná novou výstavou „Splněné sny. Odvěká touha létat“, která zpestří nabídku Centra o další téma. Výstava vyjadřuje obdiv k lidem, kteří se přes materiální i technické nesnáze nevzdali svého snu létat. Představuje letadlové motory pro lidová letadla i ženy v historii československého letectví. Výstava je součástí projektu NTM k 100. výročí vzniku československého státu „Made in Czechoslovakia -  aneb průmysl, který dobyl svět“.

Pro letní období se ve Dvoře stavebních řemesel chystá několik řemeslných dnů a workshopů a také komentované prohlídky autenticky zařízených dobových dílen. Hned na první den letní sezóny, 30. března 2018, je ve spolupráci s Leteckomodelářským klubem Plasy připraven odpolední program pro děti.

Železniční depozitář NTM v Chomutově bude v roce 2018 zpřístupněn pro velký zájem veřejnosti na celou letní sezónu, tedy od 30. března do konce října po čtyři dny v týdnu. V autentickém prostředí bývalého lokomotivního depa je k vidění na 100 kolejových vozidel: salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu u Českých drah. Tato největší státní železniční sbírka u nás dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti. Největším lákadlem pro návštěvníky jsou parní lokomotivy v čele s rychlíkovým „Albatrosem“ 498.106, který v srpnu 1964 vytvořil dosud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah rychlostí 162 km/h. Na své si přijdou i zkušení zájemci o železniční historii. Také letos se všichni mohou těšit na jízdy historických vlaků „Z muzea do muzea“ na trase Lužná-Chomutov, které se uskuteční ve spolupráci s Českými drahami v sedmi vybraných termínech.

Centrum stavitelského dědictví Plasy
Železniční depozitář NTM v Chomutově

 

Kontakt:
Mgr. Adam Dušek

Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Národní technické muzeum
Kostelní 42, 170 00, Praha 7
M: +420 774 426 828
E: adam.dusek@ntm.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.