Národní technické muzeum vystaví v Centru stavitelského dědictví v Plasích originál vozu Tatra 87 Hanzelky a Zikmunda

14.08.2019 13:33|příspěvkové organizace

Ve dnech konání plaské pouti Na Královnu 17. a 18. srpna 2019 má Národní technické muzeum připraveno pro všechny návštěvníky Plas jedinečný dárek. V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy vystaví jeden ze svých nejvzácnějších exponátů – originální vůz J. Hanzelky a M. Zikmunda, se kterým tato legendární dvojice podnikla svou první cestu kolem světa. Výstava se koná při příležitosti 100. výročí narození Ing. Miroslava Zikmunda, plzeňského rodáka.

 

Automobil, který byl prohlášen národní kulturní památkou, bude výjimečně vystaven mimo dopravní halu hlavní budovy Národního technického muzea a doplní alespoň nakrátko výstavu, která je tento rok v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy oběma cestovatelům věnována.

Vůz, který má za sebou téměř 61 tisíc kilometrů putování po Africe a Jižní Americe, legendární vzduchem chlazený osmiválec, který byl schopný dosáhnout rychlosti až 160 km/hod, bude parkovat na nádvoří před Expozicí stavitelství v jedné nejstarších z garáží, která se na našem území dochovala. „Stojí za zmínku,“ dodává vedoucí Centra stavitelského dědictví NTM Plasy Pavel Kodera, „že garáž, která sloužila pro provoz pivovaru, byla vytápěna parou z pivovarského kotle a byla vybavena přívodem teplé a studené vody. Její plány pocházejí z roku 1912.

 „Osobnosti pánů Hanzelky a Zikmunda jsoudodnes velice inspirující,“ říká generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. „Velmi si vážím toho, že jsem panu Zikmundovi mohl letos osobně popřát vše nejlepší k jeho stým narozeninám. Považuji za velice důležité přiblížit jeho osobu právě v kraji, kde se narodil.“ V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy tedy kromě výstavy s názvem „Filmaři Hanzelka a Zikmund“ zaparkuje Národní technické muzeum během plaské pouti legendární Tatru 87 a v září uspořádá několik přednášek a outdoorové promítání filmu „Století Miroslava Zikmunda“.

V sobotu 17. srpna se zároveň na nádvoří před Expozicí stavitelství setká ve spolupráci se spolkem Tatra Heritage několik dalších automobilů značky Tatra.

 

Kontakt:
Mgr. Kristýna Koderová
Oddělení PR a práce s veřejností
​Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy
Pivovarská 5, 331 01 Plasy
E: kristyna.koderova@ntm.cz
M: 777 710 802
W: www.muzeum-plasy.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.