Nastavení cookies

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2021 zná své vítěze

19.05.2022 17:29|ministerstvo

Do letošního jubilejního 20. ročníku se přihlásilo 52 muzejních institucí celkem 79 projektů. Slavnostní ceremoniál proběhl ve čtvrtek 19. května 2022 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021 (33 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace 2021 (29 projektů) a Muzejní počin roku 2021 (17 projektů).

 

Slavnostního předávání cen se zúčastnil  ministr kultury Martin Baxa, který poděkoval všem oceněným i organizátorům. „Po dvacet let soutěž reprezentuje a veřejnosti představuje vynikající výsledky výstavní, ediční a další činnosti muzeí a galerií, které střeží významnou část našeho národního kulturního dědictví. Velmi si cením práce organizátorů, a těší mne, že vedle Asociace muzeí a galerií a Českého výboru ICOM k nim patří právě Ministerstvo kultury. Gratuluji  všem oceněným a přeji celé muzejní a galerijní obci, aby i v dalších letech byly realizovány podobně úspěšné projekty,“  řekl ministr Baxa.

Soutěž, kterou od roku 2002 vyhlašuje Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s., má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví. Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Cena Gloria musaealis. Jeden z projektů obdrží Cenu Českého výboru ICOM a jeden může získat Cenu čestného výboru soutěže, který přebírá svoji záštitu nad každým jejím ročníkem.

 

Výsledky soutěže: https://www.cz-museums.cz/news/gloria_musaealis/titulni/59814-vysledky-20-rocniku-narodni-souteze-muzei-gloria-musaealis

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.