Národní soutěž muzeí Gloria musaealis 2017 zná své vítěze

17.05.2018 18:10|ministerstvo

U příležitosti nadcházejícího Mezinárodního dne muzeí byly ve Smetanově síni Obecního domu vyhlášeny výsledky Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2017. Své projekty mohla muzea přihlašovat do kategorie Muzejní výstava roku, Muzejní publikace a Muzejní počin roku.

 

„Děkuji za vaši úžasnou práci, kterou si představuji právě tak, jako hudební úvod dnešního odpoledne. Tedy jako staré, v tomto případě Hašlerovy písně, v moderním hávu. A tak by se také měly prezentovat staré sbírky dnešním návštěvníkům. Moderním způsobem, ne jako zaprášené ikony, ale jako svědectví o naší minulosti, které promlouvá k budoucnosti,“ řekl ministr kultury Ilja Šmíd.

V kategorii Muzejní výstava roku 2017 bylo oceněno Muzeum Novojičínska p. o. za výstavu „Říše prastará, mocná i zkrocená: Les na Kravařsku mezi středověkem a industrializací“, Husitské muzeum v Táboře za stálou expozici „Život na Blatech a Kozácku“ a Národní technické muzeum za výstavu „Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně“.

V kategorii Muzejní publikace roku 2017 si ocenění odnesli:

Památník národního písemnictví za publikaci „Zkušenost exilu: Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu“, Národní zemědělské muzeum, s. p. o. za publikaci „Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci,“ aTechnické muzeum v Brně za publikaci „Umění emailu: Technika smaltu“.

Kategorie Muzejní počin roku 2017 přinesla ocenění Muzeu Karlových Varů, p. o. Karlovarského kraje za projekt „Rekonstrukce budovy a nová stálá expozice Muzea Karlovy Vary“, Středočeskému muzeu v Roztokách u Prahy, p. o. za projekt „Příběh jednoho pokladu“ a Uměleckoprůmyslovému museu v Praze za projekt „Revitalizace hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze“.

Do XVI. ročníku se přihlásilo rekordních 99 projektů. Z nich 43 soutěžilo v kategorii Muzejní výstava roku 2017, 41 projektů se přihlásilo do kategorie Muzejní publikace roku 2017 a 15 projektů do kategorie Muzejní počin roku 2017.

Slavnostní ceremoniál se nesl v duchu koncepce významných jubileí roku 2018.

Od roku 2015 zároveň mohou muzejní instituce získat ocenění od svých návštěvníků, kteří se do hodnocení muzeí a galerií v České republice mohou zapojit prostřednictvím soutěže Muzeum roku. Letos se tato soutěž koná potřetí a výsledky byly vyhlášeny v rámci slavnostního předávání Cen Gloria Musaealis za rok 2017. Cenu si odneslo Regionální muzeum v Mělníce.

Detailní informace o oceněných projektech naleznete na www.cz-museums.cz
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.