Národní muzeum pořádá již IV. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!

03.08.2017 11:04|příspěvkové organizace

V úterý 8. srpna 2017 oživí pouliční umělci z různých koutů Evropy centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů.

 

Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí zazní od 10.00 tóny klasických skladeb. Na Kampě si pak ve 14.00 kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a vyzkoušet si, jaké to je hrát na tento mechanický nástroj. Festival v 19.00 ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje tzv. pianoly.

 Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.

IV. ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů, jako je například Liberecký flašinetář (9.–11. srpna) a mnoha dalších.

Kontakt:
Bc. Šárka Dočkalová

oddělení vnějších vztahů NM
T: +420 224 497 352
M: +420 724 412 255
E: sarka_dockalova@nm.cz, press@nm.cz
W: nm.cz 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.