Národní muzeum – Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích slaví kulaté narozeniny

08.06.2016 10:12|příspěvkové organizace

Před deseti lety otevřelo Národní muzeum v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu. Narozeniny oslaví v rámci prachatické muzejní noci 10. 6. 2016.

 

Na programu jsou loutková divadelní představení, cirkusová paráda a otevření nové výstavy přibližující v Čechách snad nejznámější a nejpopulárnější nadpřirozené bytosti – vodníky.

Národní muzeum není jen budova na Václavském náměstí; tato největší muzejní instituce v České republice spravuje několik pražských i mimopražských objektů a připravuje stálé expozice i krátkodobé výstavy po celé zemi. V roce 2006 otevřela v historickém centru Prachatic Muzeum české loutky a cirkusu. V inspirativním prostředí původně renesančního domu, který koncem 19. století dostal klasicistní fasádu, dává nahlédnout do třech svébytných, a přitom v historii propojených světů: loutkového divadla, cirkusu a kouzel.

Kromě stálých expozic nabízí Muzeum české loutky a cirkusu i krátkodobé výstavy (za prvních deset let třiadvacet výstav v hlavním výstavním sále), loutková a kouzelnická představení, komentované prohlídky, přednášky, tematické dílny a workshopy. Stalo se jedním z významných kulturních center města Prachatice. „Je to právě deset let, kdy Národní muzeum otevřelo v Prachaticích jedinečné muzeum, ve kterém prezentuje své rozsáhlé loutkářské a cirkusové sbírky. Do té doby jsme neměli k dispozici dostatečné prostory, do kterých bychom expozici umístili, a tak se předměty vystavovaly jen v omezené míře, například na příležitostných výstavách v zahraničí. Navíc se expozice věnuje i cirkusovému umění, čímž patří k jedné z mála muzejních prezentací na světě a v Čechách jí patří historické prvenství vůbec,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Oslava kulatých narozenin se uskuteční v pátek 10. června 2016 v rámci prachatické muzejní noci.Kontakt do Národního muzea:
Mgr. Kristina Kvapilová
odd. vnějších vztahů
T: +420 224 497 352
M: +420 724 412 255
E: kristina_kvapilova@nm.cz, press@nm.cz
W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
 

Kontakt do Národního muzea – Muzea české loutky a cirkusu Prachatice:
Mgr. et MgA. Hana Patrasová
kurátorka
T: + 420 388 385 714
M: + 420 724 412 269
E: hana_patrasova@nm.cz

Soubory ke stažení
Název Velikost
Program oslav.pdf 259.3 kB
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.