Nastavení cookies

Národní knihovna spouští možnost registrace prostřednictvím bankovní identity

05.05.2022 15:01|příspěvkové organizace

Národní knihovna ČR rozšiřuje svoje portfolio o novou službu a jako první knihovna u nás umožňuje vzdálenou registraci uživatelů pomocí BankID, tedy metodou digitálního ověření totožnosti.

 

Novinku v podobě vzdálené registrace přes BankID mohou využívat všichni dospělí uživatelé, kteří mají aktivovanou bankovní identitu u některé z vybraných bank. Poté lze uhradit registrační poplatek platební kartou online a za několik minut je již registrace aktivována. Uživatel díky tomu získá čtenářské konto a může využívat digitalizované dokumenty v režimu děl nedostupných na trhu (DNNT) či licencované databáze.

BankID pro nás představuje nástroj, jehož prostřednictvím můžeme veřejnosti nabídnout jednoduchý způsob online registrace v Národní knihovně ČR,“ shrnuje základní přínosy této spolupráce generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn. „V dnešní době je veřejnost zvyklá se v online prostředí pohybovat a stát se vzdáleně registrovaným uživatelem je nyní stejně jednoduché jako nakoupit na internetu. Věříme, že touto cestou otevřeme Národní knihovnu ČR řadě nových čtenářů, kteří se primárně zajímají právě o online služby. Dále pak už bude záležet na jejich potřebách, zda jim bude stačit vzdálený přístup do našich zdrojů nebo se později rozhodnou knihovnu navštívit i osobně,“ dodává.

BankID je bezpečný, univerzální a jednoduchý způsob online identifikace, v podstatě digitální občanský průkaz. Při používání bankovní identity lidé šetří čas i peníze, nejenom proto tento způsob využilo již milion unikátních uživatelů. Jsme rádi, že právě Národní knihovna jde v digitalizaci příkladem a věříme, že bude mít další následovníky,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita.

Vzdálená registrace se provádí na 365 dní za poplatek 100 Kč. Oproti standardní registraci uživatelé neobdrží čtenářský průkaz a některé služby Národní knihovny ČR tak nemohou využívat. Pro jeho získání je třeba osobně navštívit Halu služeb v Klementinu a registraci dokončit. Čtenář si pak může půjčovat knihy a dokumenty nebo využívat studovny.

Předpokládáme, že spuštěním vzdálené registrace čtenářů s využitím bankovní identity dojde k rychlejšímu a snazšímu přístupu širší veřejnosti k našim službám,“ dodává k tématu náměstkyně sekce Digitalizace a technologie NK ČR Petra Burdová. Vzdálenou registraci pomocí BankID je možné provádět zde, podrobnější informace o podmínkách služby jsou dostupné na tomto odkazu.


Kontakt:
Martina Košanová

Tisková mluvčí, ředitelka Odboru komunikace
Národní knihovna ČR
T: +420 602 811 320
E: martina.kosanova@nkp.cz
W: www.nkp.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.