Národní galerie představí českou premiéru Aj Wej-wejova dokumentu o uprchlické krizi

07.12.2017 13:01|příspěvkové organizace

Výstava Aj Wej-wej. Zákon cesty, jeden z nejúspěšnějších letošních výstavních projektů Národní galerie v Praze, skončí již 7. ledna 2018.

 

Jako vrchol programu k výstavě uvede galerie českou premiéru umělcova dokumentárního filmu Human Flow, který sleduje globální uprchlickou krizi ve 23 zemích světa. Projekci uvede v kině Lucerna 14. prosince sám Aj Wej-wej.

Monumentální instalaci lodě s 258 postavami uprchlíků připravenou umělcem přímo pro Velkou dvoranu i další Aj Wej-wejova díla zhlédlo ve Veletržním paláci již více než 40 tisíc návštěvníků. Zájem o site-specific instalaci Zákon cesty již projevily další světové galerie a z Prahy poputuje obří nafukovací člun do australského Sydney na tamější bienále současného umění.

„Problematikou uprchlické krize se čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej zabývá řadu let. Vyzdvihuje přitom lidský rozměr této humanitární katastrofy a distancuje se od abstrahování tématu, které tak často zaznívá z pozic politických lídrů. K této kritice pak vytváří nejrůznější nejen výtvarná díla a specifické instalace, ale také četné videoprojekty. Jeho prvním celovečerním filmem je dokument Human Flow, který zachycuje současnou uprchlickou krizi, největší lidskou migraci od doby druhé světové války. Věnuje se uprchlíkům z celého světa, kteří byli nuceni opustit své domovy, utíkají před hladomorem, klimatickými změnami nebo válečnými nebezpečími. Aj Wej-wej sleduje ve 23 zemích osudy konkrétních lidí v mezní životní situaci a dokumentuje jejich touhu po bezpečí a spravedlnosti,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Více o snímku

Kontakt:
Tereza Ježková
PR manager
Národní galerie v Praze
Staroměstské náměstí 12, 110 15 Praha 1
T: +420 728 301 377
E: tereza.jezkova@ngprague.cz
W: ngprague.cz  

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
Tisková mluvčí
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.