Národní filmový archiv na festivalu Il Cinema Ritrovato 2018

09.07.2018 09:40|příspěvkové organizace

Národní filmový archiv se již tradičně zúčastnil jedné z nejdůležitějších událostí v kalendáři všech, kdo se profesionálně zabývají uchováním a zpřístupňováním filmového dědictví, festivalu Il cinema ritrovato. Letošní ročník, který proběhl od 23. června do 1. července 2018, byl už 32.

Národní filmový archiv (NFA) představil v Bologni digitalizované filmy prvního českého filmaře Jana Kříženeckého. Vyprodaná projekce se setkala s velice příznivým ohlasem; publikum ocenilo zejména komplexní a citlivý přístup NFA ke všem dochovaným materiálům Jana Kříženeckého, které byly digitalizovány tak, jak jsou dnes dostupné. Významnou roli při tom hraje barva filmových materiálů z konce 19. století: diváci jsou zvyklí na černobílé podání, ale materiály samotné mají zabarvení dané exponovaným materiálem. NFA se tak stává průkopníkem v prezentování nejstarších filmových materiálů v autentické podobě.

Ze sbírek NFA se v Bologni promítalo hned několik filmů, které se budou i na dalších festivalech představovat mezinárodnímu publiku. Restaurátorka NFA Jeanne Pommeau v Bologni mimo jiné představila historii filmového restaurování v Čechách a spolu s Janem Ledeckým představila speciální metodu barvení historických filmů, která už získala světový ohlas. Nové kopie historických filmů dnes získávají stejné barevné podání, jako měly v době svého vzniku. Ocenili to i návštěvníci letošního San Francisco Silent Film Festivalu, v Bologni se takto představil dosud neznámý raný film Charlese Chaplina.

V Bologni se konalo také zasedání Asociace evropských cinematék (ACE), které volilo výkonný výbor. Již potřetí byl do výkonného výboru zvolen generální ředitel NFA Michal Bregant, a to nejvyšším počtem hlasů. Na prvním zasedání výkonného výboru ACE byl pak zvolen do funkce pokladníka.

www.nfa.cz

http://festival.ilcinemaritrovato.it/en/

 

 

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.