Na pražském Vítkově uctili památku obětí 2. světové války

08.05.2018 11:35|ministerstvo

Ministr kultury Ilja Šmíd si dnes  dopoledne spolu s válečnými veterány, pamětníky druhé světové války, politickými a vojenskými představiteli a širokou veřejností připomněl u Národního památníku v Praze na Vítkově 73. výročí od konce druhé světové války.

 

Ceremoniál na Vítkově zahájila vojenská hudba, zahrála mimo jiné státní hymnu a husitský chorál Ktož sú boží bojovníci, při němž vojáci přinesli historické armádní prapory. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky.

„Dnes si  všichni připomínáme  již třiasedmdesáté výročí ukončení druhé světové války, nejhoršího válečného konfliktu všech dob, který  zasáhl do života většiny světové populace a stál život desítky milionů vojáků a civilistů. Važme si toho, že v našem státě žijeme tolik  let bez válečného konfliktu a snažme se všichni i všichni v celém světě, aby se válečné hrůzy neopakovaly.“

 Ilja Šmíd

Druhá světová válka si vyžádala přes 60 milionů obětí a byla dosud největším válečným konfliktem. Udává se, že během ní zahynulo na 360.000 občanů bývalého Československa; víc než dvě třetiny z nich tvořily oběti židovského holokaustu.

 


Simona Cigánková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.