Muzeum romské kultury vyhrálo cenu za nejlepší český film

29.11.2018 11:11|příspěvkové organizace

Na mezinárodním filmovém bienále, které proběhlo ve dnech 20.-23.11.2018 v Čadci, soutěžilo 46 filmů z 27 zemí v několika kategoriích. Film Anny Babjárové z Muzea romské kultury „Andrej Pešta: O Fotki“ vyhrál cenu za nejlepší český film.

 

Do 20. ročníku filmového festivalu o etnologii, sociální a kulturní antropologii MFF Etnofilm Čadca se přihlásilo rekordních 173 filmů ze 47 zemí. Porota vybrala 46 soutěžních snímků. Soutěžilo se celkem v 11 kategoriích. Autorský film Anny Babjárové Andrej Pešta: O fotki, který byl vytvořený pro přechodnou výstavu Muzea romské kultury Andrej Pešta: Mire sveti/Světy Andreje Pešty byl vybrán porotou jako nejlepší český film a odnesl si tak ocenění v podobě dřevěného Turoně.

Film vyhrál již hlavní cenu Černý Janek na 21. ročníku přehlídce muzejních filmů MUSAIONfilm 2018 v Uherském Hradišti. Zde bylo přihlášeno 38 filmů a porota udělila celkem 7 cen.

Film představuje život a dílo Andreje Pešty, romského fotografa, literáta a aktivisty. Jednotlivé animované fotografie z Peštova díla jsou komentované lidmi, kteří Andreje Peštu osobně znali a dohromady tak vytváří zajímavý a zábavný dokument. Výstava je nyní přihlášená i do soutěže Gloria Musealis v kategorii Muzejní výstava roku. V Muzeu romské kultury je k vidění do 10. března 2019.

Film je dostupný on-line na www.youtube.com/watch?v=mhip7AKFOLI.

Blahopřeji kolegům z Muzea romské kultury, které je jednou z 29 příspěvkových organizací Ministerstva kultury, k získání tohoto skvělého ocenění. Je potvrzením toho, že jejich práce má smysl a že jdou naprosto správným směrem,“ ocenil úspěch muzea ministr kultury Antonín Staněk.


Kontakt:
Mgr. Kristina Kohoutová
tisková mluvčí Muzea romské kultury
T: 775 407 065
E: media@rommuz.cz
www.rommuz.czwww.facebook.com/muzeum.romske.kultury

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.