Muzeum poskytne přístřeší Človíčkovi a dalším postavičkám z pohádek pro děti

07.03.2018 14:33|příspěvkové organizace

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevírá 9. března 2018 pro veřejnost novou výstavu nazvanou Pohádkový život rodiny Lamkových. Ta je poctou legendárním tvůrcům animovaných filmů pro děti, Haně a Josefu Lamkovým.

 

Večerníček, který ukládá děti ke spánku již více než půl století, představuje v českém kontextu jedinečný společenský fenomén a jeho příběhy jsou nedílnou součástí vzpomínek na dětství již několikáté generace. Mezi nejvýznamnější tvůrce Večerníčku u nás patří manželé Hana a Josef Lamkovi, kteří jako scénáristé, výtvarníci nebo režiséři pomáhali vdechnout život postavám v příbězích O vodníku ČesílkoviO človíčkoviKáťa a ŠkubánekMatyldaCvoček astronautemFlok a Flíček a mnoha dalších. Kromě animovaného filmu se na špičkové úrovni věnovali také černému divadlu, výrobě loutek a v neposlední řadě jsou podepsáni pod stovkami dílů oblíbeného komiksu Čtyřlístek.

Výstava v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vzniká díky velkorysému daru paní Hany Lamkové, která se v roce 2015 rozhodla muzeu věnovat loutky, dekorace, výtvarné návrhy, scénáře a mnoho dalších artefaktů a materiálů vytvořených společně s manželem Josefem, dcerou Hanou a dalšími spolupracovníky. Výstava Pohádkový život rodiny Lamkových provede návštěvníky kouzelným světem pohádek pro děti a představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z pohádkového seriálu Království květin, který Josef Lamka režíroval. Od 21. března bude k výstavě navíc otevřena speciální místnost, která návštěvníkům umožní proniknout do tajů filmové animace a vlastnoručně si některé z postupů a triků vyzkoušet.

K výstavě vychází také stejnojmenná publikace, která zblízka zachycuje neobyčejný život a tvůrčí atmosféru v rodinné dílně Hany a Josefa Lamkových.

 

Kontakt:
Břetislav Oliva
PR pracovník
T: 777 285 990
E: bretislav.oliva@puppets.cz

Olga Havlíková
programová pracovnice
T: 734 203 261
E: olga.havlikova@puppets.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.