Nastavení cookies

Muzea Komenského ve finále EMYA2022

10.05.2022 13:35|příspěvkové organizace

V Estonském národním muzeu se v rámci konference Evropského muzejního fóra prezentovala i Česká republika, a to díky spolupráci Komenského muzeí v Uherském Brodě a v nizozemském Naardenu. 

 

Impulzem pro společnou přihlášku do prestižní soutěže European Museum of the Year Award 2022 (EMYA2022) byla rekonstrukce expozičních prostor v Nizozemí, která probírala v režii Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Přestože oficiální otevření nové expozice se uskutečnilo až loni v září, již začátkem roku 2021 obě muzea pracovala na přípravě podkladů pro soutěž a v červenci pak Naarden navštívil člen poroty EMYA2022. 

Velkým úspěchem pro naše muzea i potvrzením dobrého směřování kooperace byla nominace na cenu EMYA2022 a s ní spojená pozvánka na výroční konferenci do Estonska, kde každá z nominovaných institucí dostala možnost prezentovat svůj projekt před fórem evropských expertů i kolegů z dalších nominovaných muzeí. Konference proběhla 4.–7. května v moderním Estonském národním muzeu (Eesti Rahva Muuseum), kde se představilo 54 evropských muzeí, vystoupili vítězové minulí i odborníci s referáty. 

První den konference umožnily fakultativní programy účastníkům poznat tradice této země a její historii. V doprovodu místního průvodce jsme se například vydali po Cibulové cestě (Sibulatee), kde nás překvapil prvek převzatý z naší kultury – modrotisková dílna a výzdoba estonských oděvů touto technikou. Sami jsme tisk vyzkoušeli, navštívili jsme muzeum samovarů či zmenšenou kopii Balmoralu, zámek ve vesnici Alatskivi. 

Plné dva následující dny byly věnovány řečníkům a zástupcům muzeí. Bloky prezentací měly delší čas vyhrazený k diskuzi tvořené dotazy porotců soutěže. My jsme čas na pódiu využili k vysvětlení spojení mezi Českou republikou a Nizozemskem, k ukázce prvků nové expozice i koncepce budoucího rozvoje. V rámci následné diskuze jsme publiku přiblížili, že odkaz Komenského je i v současnosti aktuální a můžeme s ním tak pracovat

Slavnostní předání celkem 6 ocenění zahájil v sobotu 7. května estonský prezident Alan Karis, který vyzdvihnul důležitou roli muzeí ve společnosti. Náš projekt sice oficiální ocenění nezískal, ale pochvalné a zvídavé komentáře kolegů z evropských muzeí nás těší a dodávají nám důvěru v úspěch dalších společných projektů, k nimž využijeme i podněty získané na této konferenci. 


Kontakt:
Robert Provodovský

pracovník vztahů k veřejnosti
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
T: +420 572 632 288 linka 216
M: +420 603 370 227
E: provodovsky@mjakub.cz
W: www.mjakub.cz

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.