MONET, DEGAS, RENOIRE, PISSARO: IMPRESIONISTÉ POPRVÉ V PRAZE

21.06.2019 10:20|příspěvkové organizace

Už za týden zahájí Národní galerie Praha v paláci Kinských výstavu francouzských impresionistů, která je svým rozsahem v českých dějinách zcela jedinečná. Sbírku, která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard a svojí kvalitou se může měřit se slavnými sbírkami v Paříži, vybudoval ve 20. let podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen.

 

„Troufám si říci, že možnost vidět takto ucelenou kolekci francouzského impresionismu nebude mít možná u nás už nikdy obdoby. Muzea jsou totiž na zapůjčování děl těch nejslavnějších autorů spíše skoupá, vyjednat zápůjčku i jednoho obrazu někdy trvá řadu měsíců až let, některé chef d'oeuvry neopouštějí své místo dokonce nikdy,“uvádí kurátor výstavy Petr Šámal.

Výstava, která bude od 29. června k vidění v paláci Kinských, představuje výběr stěžejních obrazů z Hansenovy sbírky, jehož jádrem jsou díla francouzských impresionistů. Zastoupeni jsou Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoire, Camille Pissarro, Berthe Morisot a další. Jde zároveň o průřez francouzským malířstvím 19. a raného 20. století, se zaměřením na tvůrce, kteří svou tvorbou impresionismu předcházeli a také na něj navazovali. Romantickou malbu reprezentuje Eugène Delacroix, realistický způsob zobrazení Gustave Courbet, Camille Corot a umělci barbizonské školy a k vidění jsou i díla Édouarda Maneta. Ze sbírky obsahující šest desítek obrazů vynikají také postimpresionistická díla Paula Cézanna a Paula Gauguina.

https://www.ngprague.cz/userfiles/expozice-main/big/5c1ba66a1c3c740866463202.jpgCamille Pissarro, Zahradní koutek v Éragny (Malířův domov), 1897 © Ordupgaard, Copenhagen / Photo Anders Sune Berg

„Francouzští impresionisté jsou dnes chloubou sbírky každého muzea. Nakupovat jejich díla ale vyžadovalo ve své době nemalou dávku odvahy a sběratelské intuice. Průkopníkem sbírání impresionistů v severním Evropě byl Wilhelm Hansen – v průběhu první světové války a krátce po ní se mu podařilo shromáždit kolekci, jež neměla a nemá ve Skandinávii konkurenci,“popisuje příběh sbírky Petr Šámal. 

Hansen, který zbohatl díky práci v pojišťovnictví, svoji sbírku záhy otevřel pro veřejnost a později ji odkázal dánskému státu. Národní galerie Praha ji nyní vůbec poprvé zpřístupňuje návštěvníkům ve střední Evropě. Muzeum Ordrupgaard po dobu své právě probíhající rekonstrukce zapůjčuje sbírku předním zahraničním institucím – před Prahou byla vystavena ve Francii, Kanadě a Švýcarsku.Výstava Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaardbude k vidění v paláci Kinských Národní galerie Praha od 29. června do 13. října 2019.

Claude Monet, Mořská scenerie, Le Havre, kolem 1866 © Ordupgaard, Copenhagen / Photo Anders Sune Berg

FRANCOUZSKÝ IMPRESIONISMUS: 
MISTROVSKÁ DÍLA ZE SBÍRKY ORDRUPGAARD
Termín:
29. 6. – 13. 10. 2019
Místo: palác Kinských
Kurátoři: Petr Šámal, Petra Kolářová

Výstava bude otevřena denně včetně pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.

Výstavu pořádá Národní galerie Praha ve spolupráci s dánským státním uměleckým muzeem Ordrupgaard.

Kontakt
Tereza Ježková
Vedoucí Odboru marketingu a PR
T: +420 728 301 377
E: tereza.jezkova@ngprague.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.