Mistři z Horňácka oslavili 100 let státnosti v Rudolfinu

29.10.2018 11:26|ministerstvo

Koncert Horňácké muziky Petra Mičky a jejích hostů Teče voda, teče proběhl v sobotu 27. 10. 2018 v Rudolfinu jako součást vrcholu oslav stého výročí vzniku republiky i součást projektu Společné století. 

 

K výročí oslav 100 let naší státnosti přispěl i tři a půl hodiny trvající koncert s názvem Teče voda, teče, kdy se pražské Rudolfinum rozeznělo tóny písní z rázovitého regionu Horňácka. Nejlepší horňácké interprety napříč generacemi doprovázela slavná Horňácká muzika Petra Mičky - primáše a famózního zpěváka a muzikanta, kdy se na pódiu vystřídalo na 60 interpretů, aby se zde nakonec všichni sešli při závěrečném zpěvu písně, kterou si oblíbil Masaryk, a která dala pořadu jméno. 

Koncert též umně propojil lidovou muziku s různými aranžemi skladeb Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů. 

Na pódiu ohromili publikum krom jiných talentovaný desetiletý zpěvák i tanečník Janíček Pavlík, hrou na violoncello uchvátil třináctiletý Thomas Prchal, zpěvem pak Veronika Malatincová či Anna Šajdlerová; marše a písně z Myjavy famózně předvedla Kopaničiarska muzika Martina Janšta z Košarísk a všechny přítomné potěšil zpěvem i hrou na housle “Majstr” Martin Hrbáč, legendární primáš a držitel ocenění Artis Bohemiae Amicis, které mu ministr kultury udělil na letošním MFF ve Strážnici. 

Ministerstvo kultury tento koncert podpořilo dotací ve výši 200 000 Kč. Dotace byla poskytnuta v rámci programu Podpora regionálních kulturních tradic – Připomínka a oslava významných výročí roku 2018 spjatých s naší státností (1918, 1968, 1993).

Závěr koncertu s písní Teče voda, teče naleznete zde: 
https://www.youtube.com/watch?v=O8id53ZJSLg
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.