Ministr Staněk uctil památku lidické tragédie

15.06.2019 15:12|ministerstvo

Spolu s dalšími ústavními činiteli a představiteli veřejného života položil ministr kultury Antonín Staněk věnce u společného hrobu lidických mužů.

 

Pietní akt byl zahájen mší na základech kostela sv. Martina, jíž celebroval českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil. Významnou součástí pietního aktu byla již tradičně také přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. Pietní vzpomínka se koná každoročně v čase výročí vyhlazení obce Lidice jako exemplární odvety nacistů za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oběťmi nacistického řádění se stalo 340 lidických obyvatel. Od této tragické události uplynulo letos 77 let. Po položení květinových darů následovalo přivítání hostů a úvodní slovo ředitelky Památníku Lidice paní Martiny Lehmannové a další projevy hostů. S hlavním projevem vystoupil předseda  poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Modlitbu na hrobu lidických můžu přednesl kaplan pplk. Miloslav Kloubek. Pietní akt zakončilo vystoupení dětského pěveckého sboru Sluníčko.

„Ani 77 let po této tragédii si nesmíme myslet, že tato smutná etapa historie je už jednou pro vždy za námi. Bohužel, v dnešním světě se stále dějí zločiny proti lidskosti a narůstající extrémistické tendence by pro nás měly být apelem k zodpovědnosti za hodnoty vykoupené lidskými tragédiemi našich předků. Této situaci je třeba čelit i tím, že si stále budeme připomínat tragické výročí vyhlazení Lidic.“ 

Antonín Staněk

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.