Ministr Šmíd se zúčastní MFF Strážnice 2018

19.06.2018 12:42|avíza

Ve dnech 21. - 24. 6. 2018 se uskuteční již 73. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2018 a zároveň 36. ročník festivalu Dětská Strážnice.

 

Ministr kultury Ilja Šmíd předá při slavnostním zahájení svátku folkloru v pátek 22. 6. ve 20,30 hodin v amfiteátru Bludník  Cenu Ministerstva kultury v oboru zájmových uměleckých aktivit za celoživotní jedinečné propojení vědecké, popularizační a umělecké práce v oblasti tradiční lidové kultury a folkloru, a dále cenu Artis Bohemiae Amicis za dlouholetý přínos v oblasti interpretace lidové hudby.

Letošní 73. ročník folklorního festivalu se ponese v duchu oslav 100. výročí vzniku Československé republiky, společného státu Čechů a Slováků. Po  skončení války proběhl ve Strážnici festival „Československo v tanci a zpěvu“.  Šlo o jediný celostátní folklorní festival, který seznamoval diváky s folklorními tradicemi v česko-slovenských souvislostech. Strážnický festival se pak stal vzorem pro další festivaly tohoto typu a jeho dlouhý bohatý život bude proto letos, při oslavách výročí vzniku Československé republiky, připomenut velkými pořady „Síla tradice“ a „Galavečer hudby a tance“.

Jubileum roku 1918 tak obohatí programovou skladbu slavností. Diváci mohou dále zhlédnout jak vystoupení zahraničních souborůve variantách programu „Z krajin za obzorem“, tak regionální folklor z Brněnska v pořadu „Ta brněnská mája tenká“. Ten se předvede ještě v několika dalších pořadech. Návštěvníci festivalu a milovníci folkloru se samozřejmě potěší i uměním skvělých muzikantů Valašska, Slovácka a dalších. Festival  tradičně pořádá Národní ústav lidové kultury, příspěvková organizace Ministerstva kultury.

http://festivalstraznice.cz/

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.