Ministr přijal francouzského velvyslance Rolanda Galharagua

27.09.2019 16:34|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek přijal v Nostickém paláci mimořádného a zplnomocněného velvyslance Francie J.E. Rolanda Galharagua, kterého na jednání doprovodil také rada pro kulturu a ředitel Francouzského institutu v Praze pan Luc Lévy.

 

Na úvod jednání se obě strany shodly, že mezi Českem a Francií panují desítky let trvající vynikající vztahy v oblasti kultury. Tato skutečnost se překládá i do mnoho úspěšných výstavních projektů v česko-francouzské spolupráci. U veřejnosti rezonovala zejména retrospektivní výstava František Kupka (1879-157) ve spolupráci Národní galerie a pařížského Grand Palais.

Ministr kultury poděkoval francouzskému velvyslanci za podporu uvedení francouzské národní prezentace na světové přehlídce scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale 2019, kde Francie získala ocenění za nejlepší výstavu v sekci Země a regiony.

Do budoucna se významnou položkou bilaterální relace stane užší spolupráce mezi Národní galerii a Centre Pompidou. Záměrem obou institucí je vytvořit platformu pro umělecký dialog v Praze, která by byla otevřená i dalším zemím střední a východní Evropy. Ministerstvo kultury by v nadcházejících letech také rádo obnovilo účast na knižním veletrhu Livre Paris a oslovilo s českou literaturou široké francouzské publikum. 

V souvislosti s ničivým požárem katedrály Notre-Dame v Paříži, vznikla ze strany Francie iniciativa na formování evropské sítě ke sdílení odborných schopnostní a zkušeností z oblasti péče o kulturní dědictví. Česká republika takovou iniciativu podporuje a nabízí zkušenosti svých odborníků také z oblasti prevence ničivých událostí. Péče o kulturní dědictví je v Evropě sdílenou hodnotou.

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.