Nastavení cookies

Ministr ocenil režisérku filmu Dcera. Po festivalu Sundance ji čekají Oscary

15.01.2020 15:21|příspěvkové organizace

Režisérka a výtvarnice animovaného film Dcera, Daria Kashcheeva, vystoupila na tiskové konferenci věnované nominaci jejího filmu na Oscary. V Nosticově paláci jí a producentovi filmu Martinu Vandasovi pogratuloval k úspěchu ministr kultury Lubomír Zaorálek, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

 

Film Dcera pokračuje ve skvělé tradici české animace. Jestli může být Česká republika velmocí, je to v oblasti filmu a hudby,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podle jeho slov se podpora filmu vyplácí, což dokazuje i druhá česká nominace na Oscara. Scénografka Nora Sopková se dostala mezi posledních pět nominovaných za práci na filmu Jojo Rabbit. Ten se natáčel díky filmovým pobídkám několik měsíců v Žatci, Úštěku nebo Praze.  

Ministr kultury také zmínil, že je v ČR potřeba rychle změnit vztah ke kreativnímu průmyslu. „Nejsme na to připraveni a teď musíme reagovat, protože to rozhoduje o našem živobytí do budoucna,“ dodal ministr. 

Režisérka a výtvarnice filmu Daria Kashcheeva novinářům řekla, že by v České republice nadále ráda pracovala a těší ji, že může Česko a katedru animované tvorby na FAMU takto reprezentovat. „Od prvního ročníku jsem měla pocit, že nám dávají svobodu, nechají nás experimentovat, můžeme zkoušet různé, někdy i bláznivé, věci,“ uvedla úspěšná režisérka. Na konci ledna odlétá do amerického Utahu na festival Sundance, kam byla Dcera spolu s dalším Fondem podpořeným krátkým animovaným filmem SH_T HAPPENS vybrána do oficiální soutěže. Poté ji čeká vyhlašování Oscarů v Los Angeles. Od března pracuje na novém filmu, který by měl kombinovat loutky a živé herectví. Daria Kashcheeva se narodila v Tádžikistánu, studovala hudbu v Moskvě a v současnosti studuje magisterský program na katedře animované tvorby na pražské FAMU. 

Producent filmu Martin Vandas ze společnosti Maur Film ocenil dlouhodobou a systematickou podporu animovaného filmu od Státního fondu kinematografie. „Vnímám to jako osobní zásluhu ředitelky Fondu Heleny Bezděk Fraňkové. Letos poprvé se vyhlašuje i výzva na vývoj televizního animovaného seriálu. Seriálová tvorba je pro animaci důležitá, protože si lidé kontinuálně udržují své schopnosti, krátký film není úplně ekonomicky racionální, ale s podporou Fondu to dělat jde,“ řekl Martin Vandas. 

Pokud chce mít Česká republika národní kinematografii, musí jí stát pomáhat. Sousední Polsko nebo Maďarsko jsou v tomto ohledu mnohem dále. Musíme zapracovat i na propagaci, úspěchy Dcery nebo Nabarveného ptáčete jsou pro nás nová zkušenost,“ řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. Za současnou vlnou úspěchů českých filmů vidí změny, které se na Fondu odehrály v roce 2016. „Teď jdou do kin a distribuce filmy, které byly od roku 2016 podporovány z vyššího rozpočtu a již konečně systematicky, tedy vývoj i výroba, tak jak si podporu Fond představoval,“ dodala Bezděk Fraňková. Zmínila i filmové pobídky, které loňský rok přinesly do české ekonomiky 9 miliard korun. Ty zde za natáčení a české služby utratily převážně zahraniční filmové štáby.


Foto: Max Vajt

Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
CZECH FILM FUND
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
W: www.fondkinematografie.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.