Ministr kultury ve čtvrtek na zahájení Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy na Bratislavském hradě

25.04.2018 12:36|avíza

Národní muzeum, příspěvková organizace Ministerstva kultury, a Slovenské národné múzeum připravily ke 100. výročí založení společného státu tento unikátní projekt.

 

Spolu s vrcholnými představiteli ČR a SR se Ilja Šmíd zúčastní ve čtvrtek 26. dubna 2018 na Bratislavském hradě výstavy, pořádané ke 100. výročí vzniku samostatného Československa. Výstava představuje společnou historii Čechů a Slováků od vzniku Československa v roce 1918 až po vznik samostatných republik. Na její přípravě se podíleli čeští i slovenští historici. Na podzim se pak výstava přesune do Prahy, kde si ji budou moci návštěvníci prohlédnout od 28. října 2018. V Praze bude navíc spojena s další jedinečnou událostí – veřejnost se díky ní podívá do Historické budovy Národního muzea, která je od roku 2011 uzavřena kvůli rekonstrukci.

Návštěvníkům Bratislavského hradu a poté i návštěvníkům Historické budovy Národního muzea v Praze výstava odvypráví příběh, jak se zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností. Přiblíží dějiny společného státu Čechů a Slováků; ukáže to, co nás spojovalo i rozdělovalo. Vztahy mezi národy vykreslí i na pozadí skutečných osudů konkrétních lidí. Celý projekt doprovodí bohatý doprovodný program včetně speciálních akcí pro školy. Připraveny jsou také samostatné webové stránky cesko-slovensko.eu Výstava bude otevřena v dubnu 2018 na Bratislavském hradě a následně bude převezena do Prahy.
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.