Ministr kultury v Cannes

18.05.2017 13:02|ministerstvo

Daniel Herman navštíví jubilejní 70. ročník filmového festivalu v Cannes a filmový veletrh Marché du Film. Festival v Cannes navštíví český ministr kultury po 13 letech.

 

Filmový festival, který je každoročně největší filmovou událostí na světě, navštíví kolem 12 000 účastníků z celého světa z přibližně 5 000 filmových společností. Z ČR do Cannes pravidelně jezdí kolem 100 filmových profesionálů. 

„Je to unikátní příležitost sejít se s hlavními aktéry českého i zahraničního filmového průmyslu na jednom místě a podpořit naši prezentaci na nejprestižnější filmové přehlídce v Evropě“.

Daniel Herman

V pátek 19. května se Daniel Herman setká se slovenským ministrem kultury Markem Maďaričem na společné česko – slovenské expozici, pavilonu v Marché du Film. V sobotu dopoledne pak s ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Fraňkovou otevře pavilon CZ/SK a prohlédne si filmový veletrh za doprovodu ředitele trhu Jêroma Paillarda. Českou prezentaci na MFF Cannes zajišťuje Czech Film Center (CFC), které na filmovém trhu funguje od roku 2004. Pavilon poskytuje funkční prostředí pro schůzky, přehrání filmů či možnost uspořádat tiskovou konferenci, prezentaci či networkingové setkání. V podvečerních hodinách se Daniel Herman setká také s prezidentkou evropského filmového fondu EURIMAGES Catherine Trautmann; EURIMAGES je pro ČR velmi důležitým partnerem v oblasti dotací na evropské koprodukce. Ministrův pracovní program ukončí  večerní projekce ve velkém sále Theatre des Lumieres.

V neděli 21. května se ministr Herman v česko-slovenském pavilonu setká s přítomnými českými producenty i jejich zahraničními partnery a zhlédne snímek slovenského režiséra Gyögye Kristófa s názvem OUT, který byl natočen ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. Na festivalu je zařazen do sekce Un Certain Regard, která se zaměřuje na díla výjimečná ve svém obsahu anebo filmové estetice. Letos usedne v porotě této sekce umělecký ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och. Film OUT vypráví o padesátníkovi Ágostonovi, který se vydá na cestu východní Evropou a v zoufalé snaze najít práci a splnit si sen- chytit velkou rybu. Vznik filmu byl podpořen jako minoritní koprodukce Státním fondem kinematografie částkou 3 500 000Kč. Film Out je typickou ukázkou toho, jak dnes vznikají filmy – za přirozené účasti více zemí. Jedná se o projekt, který výsostně uměleckými prostředky reflektuje proměnu našeho širšího regionu a disponuje výrazným festivalovým potenciálem.  V sekci studentských filmů Cinéfondation bude představen krátkometrážní film Michala Blaška Atlantida, který vznikl ve slovensko-české koprodukci. Další čtyři snímky se budou promítat na filmovém trhu Marché du Film. V rámci sekce DocCorner bude k vidění on-line kolekce českých dokumentů.  Producentka Pavla Janoušková Kubečková byla zařazena do programu pro slibné filmové producenty Producers on the Move. Za oblast animace bude filmovým profesionálům prezentován připravovaný projekt podle knihy Ivy Procházkové s názvem Myši patří do nebe. 

Svého čtyřdenního pobytu také ministr kultury využije k setkání s významným českým výtvarníkem  Františkem Mertlem, který  dlouhodobě žije nedaleko Nice. Je považován za jednoho z nejslavnějších českých malířů současnosti ve světě. Jeho díla jsou vystavena v Guggenheimově muzeu v NYC, Stedelijk Museu v Amsterdamu, Muzeu moderního umění v Paříži, Israel Museu, v galeriích v Lyonu, Grenoblu, Nice, Praze, Brně a dalších.

 

Simona Cigánková

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.