Nastavení cookies

Ministr kultury udělil medaili Artis Bohemiae Amicis Ivanu Liškovi

15.09.2021 15:20|ministerstvo

Ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil Ivanu Liškovi medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Cenu z rukou ministra kultury převzal tanečník, choreograf, pedagog a ředitel baletu Ivan Liška v Nostickém paláci.

 

„Přínos Ivana Lišky k česko-německým kulturním vztahům a kultuře obecně je nesporný. Během své aktivní taneční kariéry hostoval na scénách téměř po celém světě. Jako šéf mnichovského Bavorského státního baletu uvedl řadu choreografů a angažoval tanečníky z celého světa.  Ivan Liška se také zasloužil o úspěšnou spolupráci s představiteli českého baletu, když se podílel na řadě inscenací a projektů. Právem mu Artis Bohemiae Amicis náleží,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Ivan Liška se narodil 8. listopadu 1950 v Praze. Po absolvování pražské taneční konzervatoře odešel s rodinou do Spolkové republiky Německo. V letech 1977 – 1997 působil ve Státní opeře v Hamburku. V době svého vrcholného uměleckého vývoje současně hostoval na jevištích téměř po celém světě. Od roku 1998 do konce sezony 2015/2016 Ivan Liška řídil jeden z největších baletních souborů Německa – Bavorský státní balet v Mnichově.

Za svoji práci – a to jak ve vedení baletu, tak za činnost taneční a tvůrčí, převzal řadu ocenění.

Ivan Liška se také zasloužil o úspěšnou spolupráci s představiteli českého baletu. Stojí za řadou úspěšných projektů, prezentovaných na tanečních festivalech, pořádání mistrovských kurzů, autorských choreografií a inscenací.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.