Ministr kultury Staněk: Jsem rád, že i v oblasti platidel vznikají hodnotná umělecká díla

10.04.2019 16:20|ministerstvo

Česká národní banka u příležitosti stého výročí zavedení československé koruny vydala pamětní stříbrno-zlatou minci.

 

„Pamětní mince s motivem korunové mince z roku 1922 od Otakara Španiela je i pro ministerstvo kultury připomenutím vždy mimořádné spolupráce mezi centrální bankou a rezorty, v jejichž kompetenci byla dříve správa oblasti naší kultury, nad přípravou bankovek a mincí,“ řekl u příležitosti slavnostního představení mince ministr kultury Antonín Staněk.

Česká národní banka vydává 7200 pamětních dvoutisícikorun vyrobených ze dvou drahých kovů – stříbra a zlata – podle návrhu Jiřího Hanuše. Bimetalová mince je emitována pouze v běžném provedení a je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Zlatý střed na rubové straně mince, tzv. inlej, má ryzost 986,1.

„Jsem rád, že tak jako v minulosti vznikají i dnes v oblasti českých platidel mimořádně hodnotná umělecká díla, která jsou vyhledávána nejen občany České republiky, ale i sběrateli z celého světa. Jsou tak nepochybně i naší důležitou vizitkou ve světě,“ dodal ministr Staněk. 

Podle guvernéra Jiřího Rusnoka je počátek tradice vydávání zlatých mincí spojen s Aloisem Rašínem. Právě jeho myšlenka vydávat československý zlatý dukát stála u počátků ražby číslovaných jubilejních svatováclavských dukátů v roce 1923, které vzbudily velký zájem veřejnosti. První stříbrná pamětní mince – desetikoruna – byla vydána v roce 1928 k 10. výročí republiky.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.