Ministr kultury se setkal s tuniskou velvyslankyní a velvyslancem Republiky Kazachstán

11.10.2018 13:48|ministerstvo

Antonín Staněk přijal dnes v 11.30 hodin v Nostickém paláci velvyslankyni Tuniské republiky v České republice J.E. paní Karimu Bardaoui. ​

 

První setkání bylo pro obě strany příležitostí ke vzájemnému seznámení a zhodnocení spolupráce Česka a Tuniské republiky v oblasti kultury. „Jsem rád, že mohu konstatovat, že vzájemné vztahy v oblasti kultury se v posledním roce posílily. Například v květnu se otevřela v muzeu Bardo v Tunisu výstava historických fotografií ze sbírek Náprstkova muzea s názvem Pod žhavým sluncem Afriky. Rád bych poděkoval za podporu této kulturní události, která je jedním ze základů přímé spolupráce mezi našimi zeměmi, “ dodal ministr Staněk při jednání. Na výstavě byly prezentovány fotografie, které pořídili českoslovenští občané při svých expedicích do země, včetně ozdravného pobytu prezidenta Tomáše G. Masaryka v r. 1923. Výstavu navštívilo 1,5 tisíce návštěvníků. 

Ministr kultury Antonín Staněk na dnešním jednání navrhl tuniské velvyslankyni další možné oblasti  spolupráce a ocenil účast tuniských dětí na Mezinárodní dětské výstavě Lidice v minulých letech. Vyzval také tuniské umělce k účasti na Pražském Quadriennale scénografie a divadelního prostoru.

V odpoledních hodinách ministr kultury Antonín Staněk přijal J. E. pana Seržana Abdykarimova, velvyslance Republiky Kazachstán v České republice.

Setkání bylo příležitostí k projednání témat a možností dalšího rozvoje kulturní spolupráce a navázalo na předchozí návštěvu pana velvyslance uskutečněnou v loňském roce. Česko-kazachstánské bilaterální vztahy jsou dlouhodobě považovány za korektní. Pánové se během jednání shodli na potřebě prohloubit vzájemnou spolupráci v oblasti kultury, a to především formou přímých kontaktů jak mezi jednotlivci, tak mezi příspěvkovými organizacemi Ministerstva kultury a potencionálními kazašskými partnery. Dobrým příkladem je Národní knihovna ČR, Památník Lidice a především Národní muzeum, které začalo projednávat s kazašskými partnery a za podpory Velvyslanectví Kazachstánu v Praze rozsáhlý výstavní projekt, který by mohl být české veřejnosti představen ve druhé polovině příštího roku. Ministr Staněk vyjádřil připravenost svého resortu rozvoji těchto kontaktů v rámci možností aktivně napomáhat.

Kazachstán je pro ČR významným obchodním partnerem a je zařazen mezi 12 prioritních zemí z hlediska rozvoje bilaterální obchodní spolupráce. V letošním roce si obě země také připomínají 25. výročí navázání diplomatických vztahů. Při této příležitosti byla z iniciativy J.E. pana velvyslance Abdykarimova vydána kniha, jejíž jeden výtisk obdržel na závěr jednání ministr kultury Antonín Staněk.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.