Ministr kultury se setkal s izraelským velvyslancem

20.04.2017 16:59|ministerstvo

Daniel Herman dnes v 16 hodin přivítal v Nostickém paláci na Malé Straně velvyslance Státu Izrael, J.E. p. Daniela Martina Merona, který svůj úřad v České republice vykonává od února 2017.

 

Setkání bylo pro obě strany příležitostí ke vzájemnému seznámení, zhodnocení i nastínění dalších možností spolupráce v oblasti kultury mezi ČR a Izraelem.

Obsahem společného jednání byly informace o připravovaném festivalu izraelských filmů v ČR, aktuální stav sjednávání Dohody o filmové koprodukci a shrnutí informací o připravovaných projektech.

Ministr Herman v rozhovoru s Jeho Excelencí Meronem zdůraznil, že bilaterální vztahy v oblasti kultury mezi ČR a Státem Izrael jsou velmi intenzivní. „Blízké vztahy mezi Čechy a Izraelci se tradičně odrážejí v kulturní sféře. Důkazem nadstandardních politických vazeb je mimo jiné existence parlamentních skupin přátel Izraele a ČR, které působí jak na půdě Knesetu, tak na půdě Poslanecké sněmovny PČR,“ uvedl také ministr kultury.

V rámci kulturní prezentace jsou v Izraeli a ČR pořádány oběma zastupitelskými úřady četné akce. Velvyslanectví Státu Izrael v Praze zajišťuje zastoupení Izraele na knižních veletrzích, filmových, hudebních a divadelních festivalech.  Ministerstvo kultury ČR podporuje vybrané projekty v rámci Programů spolupráce nebo projekty zaměřené na problematiku vzdělávání o holocaustu. Na české straně se této problematice věnuje Památník Terezín, příspěvková organizace MK. Daniel Herman dále připomněl, že MK ČR tradičně podporuje klíčový vzájemný projekt Dny Jeruzaléma v Praze a recipročně Dny Prahy v Jeruzalémě.

Naopak izraelská kultura se prezentuje např. na mezinárodním literárním festivalu a knižním veletrhu Svět knihy, na MFF v Karlových Varech nebo na Pražském Quadriennale. Úspěšná vzájemná spolupráce probíhá  např. s pražskou FAMU, Českou filharmonií i Pražským filharmonickým sborem.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ
Simona Cigánková
Vedoucí tiskového oddělení kabinetu ministra
email: simona.cigankova@mkcr.cz

Petr Kukal
Pracovník tiskového oddělení
email: petr.kukal@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.