Ministr kultury přijal velvyslankyni Lotyšska

26.02.2019 14:37|ministerstvo

Ministr kultury Antonín Staněk přijal v Nostickém paláci 26. února 2019 velvyslankyni Lotyšska J.E. paní Guntu Pastore, která zahájila svoji diplomatickou misi v České republice v listopadu loňského roku.

 

První setkání bylo pro obě strany příležitostí ke vzájemnému seznámení a výměně názorů na možnosti posílení a dalšího rozvoje česko-lotyšských kulturních výměn, které jsou založeny na vzájemných přátelských vztazích a respektu a jsou do značné míry ovlivněny podobnou historickou zkušeností.

Nositeli kulturní spolupráce jsou především jednotlivé subjekty. Svůj přínos do objemu česko-lotyšských kulturních výměn přinášejí rovněž příspěvkové organizace Ministerstva kultury. „Úspěšná je například spolupráce Národního muzea, Národní knihovny, odborné kontakty s lotyšskými partnery rozvíjí také Muzeum romské kultury v Brně. Důležitá je rovněž účast Lotyšska na mezinárodní přehlídce scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale, kterou organizuje Institut umění - Divadelní ústav,“ doplnil ministr Staněk při dnešním setkání.  Lotyšsko patří k úspěšným účastníkům této akce, na posledním ročníku v roce 2015 získalo tři ocenění. Za zmínku stojí rovněž účast českých restaurátorů na obnově významné lotyšské kulturní památky, hradu Bauska. Podle ministra Staňka by právě  oblast renovace kulturních památek mohla být jednou z oblastí, kterou by mohly obě země vzájemně dále rozvíjet.

V návaznosti na téma prohlubování vzájemné spolupráce představil ministr Staněk nejvýznamnější české kulturní festivaly a významné kulturní instituce a vyjádřil podporu navazování ještě širší spolupráce mezi kulturními institucemi obou zemí, a to participací lotyšských umělců na dalších významných kulturních festivalech, jakými jsou například Svět knihy, Pražské jaro, karlovarský Mezinárodní filmový festival. 
 

Martha Häckl, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.