Ministr kultury přijal velvyslankyni Indické republiky J. E. paní Narinder Chauhan

08.10.2018 16:01|ministerstvo

Kulturní vztahy mezi Českou republikou a Indickou republikou jsou dlouhodobě přátelské a bezproblémové. O to se v minulosti zasloužila řada významných osobností i dlouhá a kvalitní indologická tradice.

 

Posledním příkladem rozvíjející se spolupráce je letošní, v pořadí již druhý, výjezd Filharmonie Bohuslava Martinů do Indie, tentokrát s projektem Turné Indie 2018. Ministr Staněk sdělil: Klasická hudba má v českém prostředí hluboké kořeny a dlouholetou tradici. Jsem proto velmi rád, že si našla cestu také ke svému příznivci a propagátoru, dirigentu indického původu Debashishi Chaudhurim, který turné Filharmonie Bohuslava Martinů vedl.“

Za významný milník česko-indických kulturních vztahů považují obě strany rok 2014, který byl vyhlášen „Rokem česko-indické kulturní spolupráce“. Během tohoto roku proběhlo několik kulturních akcí, které prezentovaly českou kulturu po celém sub-indickém kontinentu. „V souvislosti s rozvojem kulturních vztahů klademe velký důraz na přímou spolupráci jednotlivých institucí. Ministerstvo kultury spravuje 29 příspěvkových organizací, se kterými je možné navázat širší formu mezinárodní spolupráce. Výrazný prostor se nabízí například pro prohloubení spolupráce mezi Národní knihovnou a National Library of India – Calcutta.Obě instituce již spolupracovaly v oblasti výměny publikací. Zajímavostí je i fakt, že Národní knihovna v Praze disponuje sbírkou 394 indických rukopisů na palmových listech. V České republice se také pravidelně koná mnoho významných mezinárodních kulturních festivalů. Budeme rádi, pokud indičtí umělci i přes velkou zeměpisnou vzdálenost projeví zájem o účast na některém z nich,“ uvedl též ministr Staněk.  

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.