Ministr kultury přijal velvyslance Ruské federace

13.11.2018 10:50|ministerstvo

Antonín Staněk dnes přijal v Nostickém paláci J. E. pana Alexandra Vladimiroviče Zmejevského, mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruské federace.

 

 

Jednání se soustředilo na obecné zhodnocení současného stavu kulturních výměn. Pozitivně byla vyhodnocena zejména spolupráce národních knihoven obou zemí, spolupráce v oblasti hudby a odborné kontakty paměťových institucí. „Výborně funguje spolupráce naší příspěvkové organizace Národní knihovny v Praze s ruskými partnerskými institucemi v Moskvě a Petrohradě. Jsem rád, že se daří budovat kontakty na úrovni výměn specialistů, výměn odborných publikací a spolupráce na konkrétních projektech. Národní knihovna by ráda zrealizovala projekt zaměřený na zkvalitnění akvizice ruské literatury pro fond Slovanské knihovny a zvýšení popularizace české literatury v Rusku. Kolegové z knihovny mají již s podobným projektem zkušenosti, realizuje totiž úspěšný a fungující program akvizic se slovenskými partnery. Dalším vynikajícím příkladem jespolupráce v oblasti hudby. Kromě vzájemných hostování sólistů je třeba zmínit  například dlouhodobý projekt nahrávek díla P. I. Čajkovského, který realizuje Česká filharmonie,“ doplnil ministr Staněk při dnešním setkání. 

Stranou nezůstává ani oblast filmu. Vhodnou příležitostí pro prezentaci jsou podle ministra kultury také  filmové festivaly, kde ruští tvůrci prezentují tvorbu na MFF Karlovy Vary, Jihlavském festivalu dokumentárních filmů, Febiofestu, Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Zlín i Mezinárodním kameramanském filmovém festivalu  v Ostravě. Zájem o spolupráci má rovněž další příspěvková organizace Ministerstva kultury - Národní památkový ústav, do jehož správy spadají státní hrady a zámky. Konkrétně státní zámek Lednice projednává s Carským Selem ve městě Puškin u Petrohradu scénář k realizaci výstav mobiliárních fondů deponovaných v obou institucích v roce 2019. Ministr kultury Antonín Staněk na závěr setkání ocenil i pravidelnou účast Ruska na Pražském Quadriennale – Rusko počítá s účastí i v nadcházejícím roce 2019. 

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.