Ministr kultury přijal rakouského velvyslance

23.04.2018 16:35|ministerstvo

Ilja Šmíd dnes přijal v Nostickém paláci rakouského velvyslance, J. E. pana Alexandera Grubmayra.

 

Předmětem setkání byla aktuální témata česko-rakouské kulturní spolupráce. Ministr kultury Ilja Šmíd a J.E. pan Alexander Grubmayer zhodnotili úspěšný průběh dosavadní spolupráce a kulturní výměny. „Jsem upřímně rád, že jsou česko-rakouské vztahy na vynikající úrovni a neustále nabízejí prostor k dalšímu růstu. Zásluhu na tom má bezpochyby také můj předchůdce Daniel Herman, který během svého působení usiloval o prohlubování „dobrého sousedství“ mezi českými a rakouskými regiony, a na jehož práci mohu nyní navázat,“ uvedl ministr Šmíd při setkání.

Stěžejní akcí v roce 2018 je připomínka výročí založení Československa a jeho 100letá historie. Při této příležitosti ministr kultury ČR  informoval rakouskou stranu o připravovaném projektu Muzea umění Olomouc Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí Zrod soudobého Středoevropana 1908–1928, na kterém participují ve formě zápůjček také významné rakouské instituce -  například Muzeum města Vídeň, rakouská galerie Belvedere, Univerzita užitého umění ve Vídni nebo Muzeum Salzburg. V rámci uvedené akce pořádají Národní památkový ústav, Muzeum umění Olomouc a olomoucká Univerzita Palackého pod záštitou Ministerstva kultury ČR také mezinárodní odbornou konferenci „Zrod soudobého Středoevropana“ (19. – 21. 9. 2018, Arcibiskupský zámek v Kroměříži). Příspěvky předních odborníků se budou věnovat vzniku a uspořádání středoevropského prostoru od roku 1848 po současnost v rámci historických, politických a kulturních souvislostí. Ministr Šmíd při jednání zdůraznil, že Česká republika si v průběhu roku připomíná nejen 100. výročí založení Československa, ale také rok 1968 a 25 let od vzniku samostatné České republiky. „Především první uvedený rok je pro naši zemi nesmírně důležitý a dává nám příležitost připomenout zásadní roli Rakouska v roce 1968 při přijímání našich občanů-exulantů,“ připomněl ministr Šmíd.

Na závěr dnešní schůzky se obě strany při jednání shodly na pokračování velice úspěšné spolupráce v oblasti hudby, kde patří Rakousko k tradičním koncertním destinacím českých umělců. Česká filharmonie se v posledních letech téměř pravidelně představuje v rámci festivalu v rakouském Grafeneggu. Stejně tak tomu je v případě Pražského filharmonického sboru, který se již tradičně účastní letního operního festivalu v Bregenzer Festspiele. Ministr Šmíd vyzdvihl navíc důležitou roli Rakouského kulturního fóra v Praze a poděkoval jeho řediteli Dr. Andreasi Schmidingerovi za dosavadní skvělou činnost jeho úřadu.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.