Ministr kultury přijal chorvatskou velvyslankyni

09.08.2018 12:10|ministerstvo

V prostorách Nostického paláce dnes přijal ministr Antonín Staněk mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyni Chorvatské republiky J. E. paní Ines Trohu.

 

Předmětem setkání byla aktuální témata česko-chorvatské kulturní spolupráce. Obě strany ocenily vysokou úroveň kulturní spolupráce mezi oběma zeměmi. Příkladem toho je existence Programu kulturní spolupráce mezi Ministerstvem kultury České republiky a Ministerstvem kultury Chorvatské republiky na léta 2017 – 2020, který byl podepsán v Záhřebu v létě 2017.

Za poslední dvě desetiletí se česko-chorvatské vztahy zintenzivnily a oběma stranám přinášejí radost tak, jak by měly všechny kvalitní vztahy. Jsem rád, že k tomu přispívá rovněž naše vzájemná spolupráce v oblasti kultury, kterou se daří rozšiřovat díky přímým kontaktům mezi umělci a uměleckými soubory obou zemí. S paní velvyslankyní se známe skutečně dlouhá léta, neboť jsem s ní spolupracoval také ještě před  nástupem na ministerstvo kultury a dovolím si říci, že jsme přátelé. Velmi si vážím její podpory myšlenky revitalizace Mauzolea jugoslávských vojínů v Bezručových sadech v Olomouci “, uvedl při dnešním setkání ministr Staněk.

Ministerstvo kultury podporuje i aktivity chorvatské menšiny v ČR. Letos, stejně jako v minulých letech,  se jedná o podporu chorvatského kulturního dne v Jevišovce, nebo příspěvek na dokumentaci chorvatské národnostní menšiny v ČR. Obě strany potvrdily mimořádný význam projektu Muzea moravských Chorvatů – rekonstrukce objektu v obci Jevišovka. V roce 2008 zakoupila vláda Chorvatské republiky v obci Jevišovka budovu bývalé místní fary za účelem zřízení muzea moravských Chorvatů. Předmětem akce je vybudování muzea a centra chorvatské menšiny. To bude mimo jiné dokumentovat historii chorvatské menšiny v ČR a zájemcům o tuto problematiku poskytne potřebné zázemí. Stane se také kulturním a společenským centrem a budou zde probíhat např. akce na podporu soužití chorvatské minority s českou majoritou. Pro širokou veřejnost zde bude také zpřístupněna knihovna s odbornou tematikou.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.