Ministr kultury předal ve Washingtonu České filharmonii cenu Antonína Dvořáka

30.10.2018 11:50|ministerstvo

Čtyřdenní pracovní návštěvu USA zahájil ministr kultury Antonín Staněk v pondělí 29. 10. 2018 účastí na slavnostním zahájení koncertu České filharmonie v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

 

Koncert se uskutečnil u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky v prostorách Centra múzických umění Johna F. Kennedyho, které bylo otevřeno 8. září 1971 a jedná se o jednu z nejvýznamnějších amerických uměleckých institucí. Pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova zazněl Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 z díla Antonína Dvořáka. Během slavnostního večera předali ministr kultury Antonín Staněk a filantrop Karel Komárek České filharmonii prestižní Cenu Antonína Dvořáka za dlouhodobou propagaci a popularizaci české hudby v zahraničí i v České republice.

„Osobnost a dílo Antonína Dvořáka patří k světovému kulturnímu dědictví. Díky jeho tříletému pobytu v Americe navíc v sobě spojuje vztahy jeho české domoviny s americkým prostředím. Antonín Dvořák je ovšem svázán i s úplným počátkem existence České filharmonie, protože se v roce 1896 ujal dirigování historicky prvního koncertu tohoto významného hudebního tělesa. A je to právě Česká filharmonie, která dnes patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Je mi velkou ctí, že jsem mohl toto ocenění předat generálnímu řediteli České filharmonie Davidu Marečkovi a jejímu šéfdirigentu Semjonu Byčkovovi. Gratuluji!“  

Antonín Staněk

 Foto: Rachel Papo, The New York Times.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí.

Foto: Petr Kadlec.

Dnes 30. října 2018 položí ministr Staněk věnce k památníku prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a ve svém projevu připomene důležité historické mezníky, která vedly ke vzniku Československé republiky. Poté se zúčastní státní recepce na ambasádě České republiky konané na počest státního svátku. V Katedrále svatého Petra a Pavla si vyslechne koncert Kühnova dětského sboru.

Tisková zpráva ČF k ocenění

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.