Ministr kultury ocenil nové Rytíře a Dámy české kultury

25.02.2018 20:53|ministerstvo

Resortní ocenění předal ministr Šmíd v neděli 25. 2. v Divadle na Vinohradech vybraným osobnostem v rámci XII. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel.

 

Dámami české kultury se v letošním roce staly autorka divadelních her a divadelní teoretička Helena Albertová a spisovatelka Zora Dvořáková. Rytíři pak biskup a publicista Václav Malý a spisovatel Jáchym Topol.

Helena Albertová.

V obou kategoriích ocenil ministr kultury také osobnosti in memoriam. Dámami české kultury se tak staly herečka popravená nacisty Anna Letenská a herečka odsouzená a uvězněná komunisty Jiřina Štěpničková. Titul Rytíř české kultury byl in memoriam udělen výtvarníkovi, který se účastnil I. II. i III. odboje Otakaru Čílovi, a dále básníku, překladateli a grafikovi Bohuslavu Reynkovi.

Zora Dvořáková.

Resortní ocenění Dáma, Rytíř, Mecenáš české kultury je udělováno jako výraz uznání umělcům a dalším osobnostem společenského dění, kteří mimo kulturní přínos obohatili společnost také svědectvím svého života coby čestní, stateční a mravní lidé, často navzdory útlaku obou totalit 20. století. Mecenášem umění se pak stává osoba či instituce, která značnou měrou podporuje umělecké projekty i památky. Cenu tvoří kovová medaile s odznakem v etui a diplom. Cena není spojena s finančním ohodnocením. 

Václav Malý.

Jáchym Topol.

Více informací o cenách a laureátech z roku 2015, 2016 a 2017
Medialony Dam, Rytířů a Mecenášů 2018
 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Martha Häckl
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: martha.hackl@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.