Ministr kultury navštívil Rožnov pod Radhoštěm

12.08.2018 16:50|ministerstvo

Antonín Staněk dnes spolu s náměstkem pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislavem Ourodou a ředitelem Valašského muzea v přírodě Jindřichem Ondrušem navštívili skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a národní kulturní památku Libušín, která prochází náročnou obnovou po pustošivém požáru v roce 2014.

 

V odpoledních hodinách se ministr podíval do Valašského muzea v přírodě, příspěvkové organizace ministerstva kultury, které patří k nejstarším muzeím v přírodě ve střední Evropě. V roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků. 

Po návštěvě skanzenu ministr Staněk s ředitelem muzea a náměstkem MK hovořili o záměru vytvoření celostátní instituce, protože prezentace lidové kultury prostřednictvím skanzenů je důležitou součástí sdílení kulturního dědictví. "V optimalizaci sítě muzeí v přírodě vidím velký potenciál jejich dalšího rozvoje, zejména zviditelnění lidové kultury," řekl ministr.

V závěru dnešní návštěvy se ministr Staněk podíval na probíhající obnovu národní kulturní památky Libušín postavené v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, která však vážně utrpěla ničivým požárem na jaře 2014. Krátce poté byly zahájeny první kroky k její postupné obnově. V březnu 2014 byla vyhlášena veřejná sbírka na obnovu této památky; sbírka byla ukončena 3. 3. 2017, přesně tři roky po požáru. Na transparentním účtu byla shromážděna částka 9 956 128,82 Kč. K tomu Nadační fond Českého rozhlasu na DMS vybral částku 931 108,36 Kč.

Libušín je symbol beskydských Pusteven a patří k oblíbeným cílům našich i zahraničních turistů. Dnes jsem viděl velký kus práce všech , kteří se podíleli na záchraně areálu. Děkuji všem za pomoc při obnově této národní kulturní památky, " uvedl ministr Staněk.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.