Ministr kultury na pracovní návštěvě Přerova

21.09.2018 13:37|ministerstvo

Dnes Antonín Staněk navštívil podnik Meopta, přerovský Tyršův most, navštívil památník Jednoty bratrské Na Marku a zhlédl výstavy „100letá Republika. Příběh jednoho města 1948 – 1992“ v Muzeu Komenského v Přerově a zúčastnil se otevření oranžerie v olomouckých Smetanových sadech.

 

Tyršův most, který v roce 2012 na místě původní lávky překlenul v Přerově řeku Bečvu, byl oceněn jak Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, tak získal i čestné ocenění v soutěži Stavba roku 2012.

Expozice Muzea Komenského v Přerově.

„V přerovském Muzeu Komenského jsem diskutoval dopady navýšení platů zaměstnancům, působícím ve státních příspěvkových kulturních organizacích, na paměťové instituce, zřizované kraji a obcemi. Výstavu 100letá Republika. Příběh jednoho města 1948 – 1992 mohu jen pochválit a doporučit všem, je opravdu atraktivní.“ 

Antonín Staněk

Ministr kultury v podniku Meopta, který věnuje nemalé prostředky na podporu kultury.

V Meoptě, která je nadnárodní společností, úspěšnou v oblasti výzkumu a vývoje, v konstrukční činnosti a ve výrobě optických i mechanických součástí a jejich montáží, ocenil ministr Staněk velkorysou podporu kulturních akcí, které firma realizuje jak v regionu, tak v celostátním měřítku.

Antonín Staněk se zastavil i v Památníku J. A. Komenského a Duchovního centra jednoty bratrské.

Oranžerie, postavená v druhé polovině 19. století podle versailleského vzoru, je národní kulturní památkou. Původně stála v zámeckém parku ve Velké Bystřici, v r. 1886 se přestěhovala do Olomouce. Ve Smetanových sadech sloužila svému původnímu účelu, uvnitř byly uložené sbírky vzácných exotických rostlin. Změna přišla po r. 1927, kdy správci otevřeli moderní palmové skleníky. Pak oranžerie sloužila jako zámečnická či údržbářská dílna. V posledních letech jí dokonce hrozila demolice, nakonec město v r. 2015 odstartovalo její kompletní rekonstrukci. Poslední čtvrtá etapa oprav skončila a její dnešní znovuotevření je dalším důležitým počinem letošních oslav šedesátiletého výročí Flory Olomouc.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.