Nastavení cookies

Ministr kultury na pracovní návštěvě Královéhradeckého kraje

19.09.2016 14:50|ministerstvo

První zastávkou dnešní pracovní návštěvy ministra kultury byla ZOO ve Dvoře Králové, kde se Daniel Herman spolu s ředitelem královédvorské zoologické zahrady Přemyslem Rabasem a Lenkou Vágnerovou, dcerou zakladatele slavného safari, zúčastnil tiskové konference k  prohlášení Afrického safari Josefa Vágnera za kulturní památku. 

 

Podnět k prohlášení podalo na ministerstvo kultury vedení ZOO Dvůr Králové v loňském roce. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově, jej letos dopracoval do konečného návrhu na prohlášení.  Ministerstvo kultury vydalo dne 15. září 2016 rozhodnutí o prohlášení africké safari ve Dvoře Králové nad Labem za kulturní památku.

Rozhodnutím o prohlášení věci za kulturní památku došlo zejména k morálnímu ocenění dlouholeté koncepční práce Josefa Vágnera a jeho následovníků. Jeho návrh zohlednil přednosti, které nabízelo dané území, využil rozmanitost terénu a začlenil jednotlivé objekty a komunikace v krajině tak, aby byla co nejméně zatížena a zároveň obohatila návštěvníka o zážitek z pozorování volně se pohybujících zvířat. Nyní tedy seznam kulturních památek rozšíří i Vágnerovo dílo, které si toto ocenění z pohledu památkové péče samozřejmě zasluhuje. Přeji královédvorské zoo, jejímu vedení, zaměstnancům i obyvatelům  - a samozřejmě i nám, návštěvníkům - stejně úspěšnou budoucnost, jakou je její slavná minulost,“ uvedl Daniel Herman.

Tiskové konference se zúčastnila i Lenka Vágnerová.

Prohlášení ZOO ve Dvoře Králové nad Labem za kulturní památku umožňuje nenárokové čerpání finančních prostředků na obnovu kulturní památky z programů Ministerstva kultury a rovněž otevírá možnosti čerpání finančních prostředků v rámci jiných dotačních programů v oblasti památkové péče, ochrany přírody a krajiny a v oblasti ochrany zvířat.

V areálu ZOO se také nachází tzv. Neumannova vila, která byla za kulturní památku prohlášena v roce 1997, ve které se nachází rozsáhlá expozice obrazů známého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, který proslul zejména svými paleontologickými rekonstrukcemi. Jedná se rovněž o prohlášené kulturní památky.

Po tiskové konferenci navštíví Daniel Herman kostel sv. Michaela archanděla ve Vernéřovicích, jehož vnitřní prostor tvoří unikátní eliptická loď, a Broumovský klášter, který je pro svou architektonickou a kulturní hodnotu zapsán  od roku 1995 v seznamu národních kulturních památek České republiky. Poslední zastávkou dnešní  návštěvy bude Hradec Králové, kde od 18 hodin bude Daniel Herman diskutovat s veřejností na téma „Etika a křesťansko-demokratická politika“.

 

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.