Ministr kultury na návštěvě Nizozemí

29.03.2019 16:18|ministerstvo

V rámci svého pracovního programu se ministr kultury Antonín Staněk dne 29. března 2019 setkal s ministryní pro školství, kulturu a vědu  J.E. paní Ingrid van Engelshoven a  navštívil významné kulturní instituce.

 

 

S nizozemskou ministryní kultury J.E. paní Ingrid van Engelshoven hovořil na téma bilaterální spolupráce obou zemí v oblasti kultury. Vyzdvihl úspěšný fokus České a Slovenské republiky na letošním ročníku Eurosonic Noordeslag, jednom z nejvýznamnějších festivalů a veletrhů současné hudby, který proběhl v lednu 2019. Oba partneři pak hovořili o možnostech podpory živého umění v obou zemích. Ministr kultury Antonín Staněk také pozval ministerskou kolegyni na otevření nové expozice Mundus Comenii v muzeu Komenského v Naardenu. Výstava bude zahájena příští rok u příležitosti 350. výročí od smrti Jana Amose Komenského.

Odpolední program delegace se odehrával ve významných nizozemských kulturních institucích v Amsterdamu. Ministr si prohlédl EYE film museum a přilehlé centrum sbírek. Filmová instituce funguje v moderním sídle a předvedla, jak zpřístupňuje filmové dědictví své země veřejnosti. Největší a nejvýznamnější muzeum Nizozemska Rijksmuseum si v letošním roce připomíná retrospektivou velikána umění Rembrandta. Ministr kultury si prohlédl muzeum, výstavu a informoval se o službách, které tato instituce nabízí široké veřejnosti.

V sobotu 30. března 2019 se ministr Staněk zúčastní celodenního programu k připomenutí odkazu J. A. Komenského. Ve spolupráci s místní samosprávou, správou Památníku J. A. Komenského v Naardenu a českého Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě je připraven celodenní program. V rámci tohoto programu si ministr Antonín Staněk  prohlédne muzeum a mauzoleum Komenského a položí kytici u jeho  hrobu.

 „Přál bych si, abychom dokázali vzdělání otevírat opravdu široké veřejnosti a také v duchu Komenského byli ochotni věnovat se vlastnímu vzdělávání celoživotně“.

Antonín Staněk

 V průběhu odpoledního programu ve Velkém kostele v Naardenu pak hosté vyslechnou  Komenského přednášku, kterou přednese  bývalá ministryně školství, kultury a vědy Nizozemska paní Jet Bussemaker a zúčastní se udělení ceny Komenského paní Mardjan Seighali, ředitelce Universitair Asyl Fonds UAF, nadace, která poskytuje podporu vzdělání uchazečům o azyl.

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.