Ministr kultury na 53. ročníku KVIFF

02.07.2018 16:56|ministerstvo

Ministr Antonín Staněk se zúčastnil zahájení karlovarského Mezinárodního filmového festivalu.

 

V doprovodu Michala Breganta, ředitele Národního filmového archívu (příspěvková organizace MK), zhlédl například digitálně restaurovaný film Démanty noci (r. 1964 na motivy stejnojmenné knihy povídek a novel Arnošta Lustiga) o útěku dvou českých mladíků z transportu smrti. S ředitelem NFA prodiskutoval potřebu nalezení vyššího objemu financí na digitální restaurování dalších klenotů české kinematografie.

V Industry Poolu Státního fondu kinematografie pak na setkání se členy Rady SFK a členy APA hovořil krom jiného o filmových pobídkách, které lákají do Česka zahraniční štáby. Od roku 2015 stát ročně na pobídky dává 800 milionů korun, které do ČR přinášejí každý rok investice přes čtyři miliardy. Podle ministra Staňka by mohla být časem otevřena diskuse o případném navýšení objemu financí na pobídky tak, abychom zůstali konkurenceschopní. "Česká republika a čeští filmaři mají velmi dobré jméno ve světě, svědčí o tom celá řada úspěšných projektů, které se k nám podařilo dostat. V současné době je kapacita našich štábů taková, že máme prostor přivézt do ČR ještě další projekty, nicméně nám začínají konkurovat země, které navýšily pobídky na 25 procent," řekl ministr kultury.

Ministr kultury oceňuje fakt, že KVIFF, kterému Ministerstvo kultury přispívá na provoz dotací 30 milionů korun, je jediným festivalem v Evropě, zaměřeným prioritně na diváka. „Nikde jinde nemá milovník filmu možnost dostat se do všech kinosálů, spatřit zblízka hvězdy filmového plátna a účastnit se jak běžných i soutěžních produkcí, tak slavnostních premiér,“ uvedl Antonín Staněk.

S hejtmankou Karlovarského kraje Janou Vildumetzovou si ministr kultury prohlédl národní kulturní památku Císařské lázně, která je v havarijním stavu. Probrali připravovanou revitalizaci objektu, možnosti jeho dalšího využití a spolupráci při rekonstrukci s příspěvkovou organizací MK – Národním památkovým ústavem.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Michaela Lagronová
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: michaela.lagronova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.