Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa se prostřednictvím videokonference setkal s ministrem kultury a informační politiky Ukrajiny Oleksandrem Tkačenkem před jednáním Rady ministrů kultury v Bruselu

22.11.2022 10:48|ministerstvo

V pořadí třetí videorozhovor ministrů kultury České republiky a Ukrajiny měl za cíl zmapovat aktuální potřeby ukrajinské strany před nadcházejícím zasedáním Rady ministrů kultury v Bruselu, která se uskuteční dne 29. listopadu 2022.

 

V části kultura a audiovize se bude mj. věnovat výzvám spojeným s válkou na Ukrajině a jejími dopady. Ministr Tkačenko byl na uvedené zasedání Rady pozván a zúčastní se jí formou videokonference. 

Martin Baxa informoval ministra Tkačenka o tom, že zúčastněným ministrům kultury byl distribuován seznam požadavků ukrajinské strany na zabezpečení ukrajinského kulturního dědictví před nadcházející zimou a také v souvislosti s opakovanými ruskými útoky na kritickou ukrajinskou infrastrukturu. V Bruselu tak proběhne debata nad konkrétními návrhy pomoci Ukrajině od jednotlivých zemí, aby byla koordinována. Diskuse bude i o generátorech, které jsou pro stávající zimu nutné pro ukrajinské kulturní instituce, jež čelí nedostatku energií v souvislosti s cílením ničením energetické infrastruktury v důsledku Putinovy agrese vůči Ukrajině. 

“Informoval jsem svého kolegu také o nedávno schváleném Programu humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině pro období 2023 až 2025. Koordinační role byla svěřena resortům zahraničních věcí a průmyslu a obchodu. Ministerstvo kultury usiluje, aby od roku 2023 byla možnost čerpání podpory také na záchranu ukrajinského kulturního dědictví. To je pro pomoc s financováním ukrajinské kultury velmi důležité,” řekl ministr kultury Martin Baxa. 

Ministr Tkačenko byl rovněž informován o další připravované pomoci, kterou zajišťuje a koordinuje Národní muzeum. Jedná se dodávku odvlhčovacích přístrojů pro zajištění klimatu ohrožených sbírkových předmětů. Celkem se podařilo zakoupit 40 přístrojů. Momentálně zbývá dořešit způsob jejich přepravy na Ukrajinu. 


 

Jana Malíková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.