Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa přijal velvyslance Ukrajiny v České republice

20.05.2022 11:30|ministerstvo

Dne 20. května 2022 se na Ministerstvu kultury uskutečnila schůzka ministra kultury Martina Baxy a J.E. pana Jevhena Perebyjnise, velvyslance Ukrajiny v České republice.

 

Ministr Baxa se na úvod jednání informoval o aktuální situaci na Ukrajině a vyjádřil Ukrajině další podporu a solidaritu v boji proti ruské agresi. Odkázal v této souvislosti zejména na svůj rozhovor s ukrajinským ministrem kultury, během kterého byly odsouhlaseny prioritní oblasti spolupráce. „S panem ministrem Tkačenkem jsme nalezli shodu v celé řadě témat a stanovili jsme si priority další spolupráce. Naše úsilí se zaměří na ochranu kulturního dědictví a podporu ukrajinských umělců a nakladatelů. Všechny uvedené oblasti jsou silně zasaženy probíhajícím válečným konfliktem. Musíme se zaměřit na to, abychom uchovali ukrajinské kulturní dědictví pro budoucnost a abychom se snažili eliminovat negativní důsledky probíhající války na jednotlivé segmenty kultury,“ uvedl ministr Baxa během rozhovoru.  

Dále ministr seznámil Jevhena Perebyjnise s některými probíhajícími aktivitami Ministerstva kultury na podporu Ukrajině. Nejzásadnější akcí bylo vyslání zásilky obalového materiálu, která pomůže při záchraně tamních kulturních památek ohrožených válkou. Připomněl, že během nadcházejícího mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy bude probíhat čtení ukrajinských knih. Ukázky z dětské literatury v podání autorů a známých osobností budou čteny v češtině a ukrajinštině.

Ministr Baxa při dnešním rozhovoru také zdůraznil, že důležitá je jakákoliv forma pomoci Ukrajině. Ocenil proto iniciativu Ukrajiny, kterou Jevhenij Perebyjnis  během schůzky prezentoval. Pan velvyslanec z pověření hlavního poradce prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, pana Serhiyje Shefira, předal informace o záměru uspořádat v Praze veřejnou hudební akci na podporu evropských aspirací Ukrajiny v létě tohoto roku. „Projekt, který mi byl dnes představen, vnímám jako příležitost ukázat, že jsme na straně demokracie, práva a svobody. Tato akce rovněž ukáže, že Ukrajinu vnímáme jako součást Evropy a že chceme, aby byla Ukrajina s námi“, řekl ministr kultury Martin Baxa.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
email: jana.malikova@mkcr.cz

Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
email: petra.hrusova@mkcr.cz

Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
email: ivana.awwadova@mkcr.cz
info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mkcr.cz.
Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mkcr.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.